Meg kell határozni, mi a giccs, mielőtt büntetnek
Óbuda-Békásmegyer félmillió forintos giccsadót vetne ki évente azokra, akik eltérnek a kerület arculatától
Az önkormányzatoknak definiálniuk kell, hogy mi a giccs, mielőtt büntetőadót vetnek ki – ezt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének illetékese nyilatkozta a Hír TV-nek. Az egyik baloldali kispárt szakpolitikusa arra hívta fel a figyelmet, hogy az ingatlanok átépítéséhez, illetve bővítéséhez változatlanul kell engedély – nem elég bejelenteni a munkálatokat.
Az ízléstelenség elharapódzásától tart az Együtt politikusa, aki civilben Szigetvár főépítésze. 300 négyzetméteresnél kisebb ház építéséhez januártól nem kell engedély. Átalakításra a mentesség nem vonatkozik, ha valaki bővíteni akarja meglévő házát, lakását, engedélyre van szüksége. „A gazdagokat, akiknek van új épületre pénze, azokat kedvezményezetté teszi a kormány, és egy csomó jogi kérdést nyit ki, hiszen egy csomó per várható ezekből. Míg a szegényeknek, akiknek csak bővítésre, felújításra van pénze, ugyanazokat a terheket kell vállalnia, mint amit korábban. Egyébként ezek a terhek nem voltak nagy terhek. Szerintem fontos, hogy egy ilyen kontroll legyen az ilyen építési ügyekben” – mondta Berecz Balázs építész, az Együtt elnökségi tagja.
Fehérre festett házak Óbudán. A környéken a jövőben sem szeretne színes homlokzatot látni az önkormányzat. Fél millió forintos giccsadót vetne ki évente azokra, akik eltérnek a kerület arculatától. „Ez arról szól, hogy az előírásainkat tartsák be, nem ízlésbeli különbségekben lesz különbség, de ha konkrét példát szeretne tőlem hallani, akkor Békásmegyer-Ófalu területein olyan előírásaink vannak, magas tetős, vakolt kialakítású épületeket kell ott elhelyezni, amit ezentúl nem kell figyelembe venni. Képzeljük el, hogy egyszer csak ebbe az utcaképbe belekerül egy posztmodern, lapos tetős ház. Ez az, amit nem szeretnénk” – fogalmazott Massányi Katalin, Óbuda főépítésze.
Zugló önkormányzata követné Óbuda példáját. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének egyik tagozatvezetője szerint az önkormányzatoknak meg kell határozniuk, hogy mit tekintenek giccsnek, mielőtt bevezetik a büntetőadót. „Azt tessék nekem megmondani, mi a giccs? Mert ha én a belvárosban egy ősi parasztépületet építenék, az most giccs vagy nem giccs? Nagyon nehéz eldönteni azt a határt, ami még művészet vagy elfogadható és ami giccs. Arra kellene egy művészeti bizottság vagy mit tudom én. Ne a tervező nyakába varrják azt, hogy a tervező megtervezte, nem kellett építkezési engedély, utólag azt mondjuk, nem vesszük át, mert giccses. Akkor a szerencsétlen tervezőt fogjuk sújtani azzal?” – tette fel a kérdést Böröczffy István, az ÉVOSZ kisvállalkozói tagozat elnöke.
Ha engedély nem is kell, az építés szándékát a 300 négyzetméternél kisebb alapterületű ingatlanoknál is be kell jelentenie a tulajdonosnak, és be kell tartania az alapvető szabályokat, például az utcától és a szomszédtól való távolságot vagy a telek beépíthetőségét.
Forrás: HírTV