Közel ezer határozatot helyeztek hatályon kívül
Nyolcszázhatvanöt országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről döntött október 3-án az Országgyűlés, miután a kormány júliusban elfogadta a Magyary Programhoz kapcsolódó, deregulációs felülvizsgálatról szóló javaslatot. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium deregulációs programjának célja, hogy az értelmetlen, elavult, alkalmazhatatlan jogszabályok kikerüljenek a rendszerből, s a jogalkotás átláthatóbbá váljon.
A közigazgatás megújítását célzó Magyary Program részeként megkezdődött a 2011. január 1-jét megelőző időszakban kihirdetett jogszabályok deregulációs célú felülvizsgálata. A program keretében különös hangsúlyt kap azoknak a szabályoknak a jogrendből való kiemelése, melyek a Kormány programjával nem összeegyeztethető feladatokat állapítanak meg.
A 2011. január 1-jétől hatályos új jogalkotási törvény és a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvény az előkészítéshez kapcsolódó előzetes hatásvizsgálat mellett kötelezővé teszi a jogszabályok hatásainak utólagos elemzését, emellett pedig az elavult jogszabályok folyamatos kiszűrését is feladatul szabja.
Voltak olyan mára teljesen feleslegessé vált határozatok, mint például az, amely felhatalmazás adott a Varsói Szerződés hatálya meghosszabbításáról szóló okmány aláírására, vagy például az az 1957-ben hozott országgyűlési határozat, amelyet a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának a világ dolgozóihoz, politikusaihoz és közéleti személyiségeihez, a tudomány és kultúra képviselőihez, valamennyi ország parlamentjéhez intézett felhívásával kapcsolatban hoztak.
A hatályon kívül helyezés, illetve visszavonás azokat a 2010. május 14-e, vagyis a jelenlegi Országgyűlés megalakulása előtt hozott határozatokat érinti, amelyek az előzetes elemzés alapján már betöltötték a rendeltetésüket, így időközben feleslegessé, sokszor meghaladottá váltak.
A deregulációs program nem áll meg az országgyűlési határozatok hatályon kívül helyezésénél, ez annak csak első üteme. Második lépésként a kormány- és minisztertanácsi határozatok kerülnek sorra, melynek keretében a felülvizsgálatra váró határozatok száma mintegy háromezer.
A határozatok deregulációs szempontú felülvizsgálatát követően lehet elvégezni a jogszabályok, azaz a törvények és törvényerejű rendeletek, kormány- és minisztertanácsi rendeletek felülvizsgálatát is. Erre részben az alaptörvénnyel kapcsolatos jogalkotási munkák keretében, részben azt követően fog a Kormány sort keríteni - adja hírül a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.