Tizennyolc milliárd forint az önkormányzatoknak
A legtöbb pénzt Vác, Óbuda, Monor és Hódmezővásárhely kapta – Döntöttek Pest megye és Budapest szétválásáról
Az Orbán-kormány december 29-i döntésével közel 18 milliárd forintot csoportosított át 135 magyarországi település önkormányzati feladatainak támogatására. A Magyar Közlönyből kiderül, hogy sok más egyéb mellett uszodák, sportcsarnokok, utak építését, közintézmények, járdák felújítását fedezik az önkormányzatok a kétmilliótól kétmilliárd forintig terjedő pluszpénzből, valamint egyéb beruházások önrészét és hitelkiváltást.
A kormánydöntéssel Vác kapja a legtöbb pótlólagos forrást, kétmilliárd forintot, az elkészült mélygarázs helyzetének rendezéséhez. Több mint másfél milliárdot kap a listán egyetlen fővárosi kerületként szereplő Óbuda a Heltai Jenő téri piac fejlesztéséhez, a Váradi utca meghosszabbításához, egy sportcélú beruházáshoz, valamint az Árpád Gimnázium nyílászáróinak cseréjéhez. Monor új sportcsarnokára összesen 1,5 milliárd jut.
Hódmezővásárhelynek 1,2 milliárd forintot adnak önkormányzati fejlesztésekre, valamint azok önerejének biztosításához. A termálfürdőjéről ismert zalai kisváros, Lenti 700 milliót költhet turisztikai célú beruházásra. Kisvárda 500 milliót kap önkormányzati fejlesztésekre, ugyanennyit Cegléd is útépítésre, fürdőfelújításra, valamint Budakalász „települési fejlesztésekre”.
A bátonyterenyei uszoda építéséhez kapcsolódó hitel kiváltására szintén félmilliárd forintot ad a kormány. Mezőcsátnak 450 millió támogatást biztosítanak közösségi ház építésére és a fürdő visszavásárlásához. Négyszázmilliót kap Balmazújváros uszodafejlesztésre, és 200 milliót Apátfalva sportcsarnok építésére. Szintén 200 millióból építhet iskolát Mór, és 400 millióból Pomáz óvodát.
A határozatban nem csak milliárdos, százmilliós tételek szerepelnek. Gyúró Például a viharkárok eltüntetésére 15 millió, Lovasberény a Lenke galéria és Tájház nádtetejének cseréjére 10 millió, Felcsút út- és járdaépítésre 40 millió, Rakamaz a Vízi tanösvény című uniós projekt zárásához 80 millió forintot kap.
A határozatban szereplő legalacsonyabb összeget, kétmillió forintot kap Kötegyán községe a templom, Tornyiszentmiklós a művelődési ház felújítására, Zajta pedig az óvoda és a belterületi utak fejlesztésére, illetve a temető karbantartására.
A kormány nemrég több mint 70 milliárd forint átcsoportosításáról döntött az idei költségvetésben keletkezett megtakarítások terhére. Ebből, a fenti 18 milliárdon túl, 7,9 milliárd forint jut az önkormányzatok kiegészítő támogatására.
Határoztak Pest megye és Budapest szétválásáról
A kormány egyetért Budapest és Pest megye kettéválasztásával a Közép-magyarországi régió jelenlegi közös közigazgatási határa mentén. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg. A dokumentum szerint a kormány felhívja a nemzetgazdasági minisztert, hogy a Központi Statisztikai Hivatal elnökével együttműködésben dolgozza ki a Közép-magyarországi régió NUTS-besorolásának módosítására irányuló kérelmet, és azt a brüsszeli magyar Állandó Képviselet útján nyújtsa be az Európai Bizottság Főtitkársága, valamint másolatban az Európai Unió Statisztikai Hivatala (Eurostat) részére. Ennek határidejeként 2016. február 1-jét jelölte ki a kabinet.
Forrás: Magyar Idők