Államosítják a megyei önkormányzati intézményeket
A megyei közgyűléseknek januártól a fejlesztéspolitika összehangolása lesz a fő feladatuk
Megállapodást írt alá október 3-án a kormány a megyei közgyűlések képviselőivel, melynek értelmében 2012. január 1-jétől az állam átveszi a megyei önkormányzati intézményeket - jelentette be a kormányfő. A kormányzat átvállalja a megyék által felhalmozott adósságot is, mintegy 180 milliárd forintot. Az átszervezést azzal indokolta a miniszterelnök, hogy a rendszerváltáskor kialakult hibás modellt számolják fel ezzel.
A megyék egyre több és több feladatot, intézményt kaptak az államtól és a települési önkormányzatoktól is, viszont mindehhez nem kapták meg a szükséges finanszírozást. A kórházat, iskolát viszont működtetni kell, ezért a hiányzó pénzt hitelből pótolták, ami a megyék súlyos eladósodásához vezetett - húzta alá
Orbán Viktor.
A miniszterelnök elmondta azt is, hogy az eladósodás azt is eredményezte, hogy jelentős különbség alakult ki a megyei intézmények színvonala között. „Az pedig nem helyes - mutatott rá -, hogy aszerint jussanak jobb vagy rosszabb szolgáltatáshoz, ellátáshoz az emberek, hogy melyik megyében élnek." Az állami egységes irányítási rendszer, a központi finanszírozás, a területi egyenlőtlenségeket is felszámolja.
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta: a kormányzat tárgyalásokat kezd a megyék hitelezőivel az átvállalt adósságról. Reményei szerint az állam jobb feltételeket tud elérni, mint a 19 megye külön-külön. Orbán Viktor kiemelte: a megállapodás biztonságot nyújt több tízezer megyei közalkalmazottnak is, eddigi bizonytalan helyzetük helyett kiszámíthatóvá válik a jövőjük.
A kormány még az ősszel az Országgyűlés elé terjeszti az új rendszer kialakításához szükséges törvényjavaslatokat. A megyei közgyűlések január elsejétől a települések fejlesztésével fognak foglalkozni, a fejlesztéspolitika összehangolása lesz a fő feladatuk - tolmácsolja a kormányfő szavait a kormany.hu.