Újabb népszavazást kezdeményeznek Nagykőrösön
A referendum egyik kérdése a Pest megyei település Bács-Kiskun megyéhez csatlakozása
Két kérdésben kezdeményezett helyi népszavazást Nagykőrös polgármestere, illetve képviselő-testülete, az aláírásokkal ellátott dokumentumot 2015. november 26-án adták át a helyi választási iroda vezetőjének. Az egyik kérdés a Pest megyei település Bács-Kiskun megyéhez csatlakozása, amelyről 2013-ban már volt népszavazás, az az alacsony, 32 százalékos részvétel miatt eredménytelenül zárult. Akkor egyébként a voksolók 89 százaléka támogatta a megyeváltást.
Czira Szabolcs (Fidesz-KDNP) polgármester az MTI-nek elmondta, hogy a majdani népszavazáson két kérdést tennének fel a helyi választóknak. Az első így szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Nagykőrös városban a szennyvízelvezetéshez kapcsolódó önrésztámogatás az érdekelteket illesse meg?”
Hozzátette: azért kérdeznék meg erről a témáról a lakosságot, hogy egyértelmű legyen, az önkormányzatot vagy a víziközmű-társulat érintett tagjait (több mint ötezer háztartást) illeti meg a több száz milliós összeg.
A másik kérdés egy régi óhajt fogalmaz meg, szerintük ugyanis Nagykőrös több szempontból is jobban boldogulna, ha kiválva Pest megyéből és a szomszédos Bács-Kiskunhoz tartozna. A kérdés így szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Nagykőrös város Bács-Kiskun megyéhez csatlakozzon?”
Czira Szabolcs korábban azt közölte az MTI-vel, hogy a Budapesttel közös közép-magyarországi régióhoz tartozásuk miatt a szükségesnél lényegesen kevesebb uniós forráshoz jutnak hozzá, a változással a munkahelyteremtés és a pályázati esélyek szempontjából is jobban járna Nagykőrös.
A polgármester kiemelte: a dél-alföldi régióba, például a Nagykőröstől csupán 15 kilométerre fekvő Kecskemétre sokkal szívesebben viszik a pénzüket a nyugati befektetők, mint a közép-magyarországi régió fővárostól távolabb eső területeire.
Erről a kérdésről egyszer már volt népszavazás, 2013-ban, de a referendum az alacsony, 32 százalékos részvétel miatt eredménytelenül zárult. Akkor egyébként a voksolók 89 százaléka támogatta a megyeváltást.
Czira Szabolcs közölte, a kezdeményezők bíznak abban, hogy az újabb népszavazáson sokkal többen jelennek majd meg.
Forrás: MTI