Konferencia a közfoglalkoztatás aktuális kihívásairól
A közfoglalkoztatásnak is jelentős szerepe van abban, hogy az elmúlt öt évben közel 12-ről, 6,5 százalékra csökkent
A Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkársága, valamint a Belügyi Tudományos Tanács Közfoglalkoztatási Munkacsoportja konferenciát szervezett „A közfoglalkoztatás aktuális kihívásai – javasolt fejlesztési irányok” címmel 2015. november 25-én, a Belügyminisztériumban. A konferencia védnöke dr. Felkai László közigazgatási államtitkár, a Belügyi Tudományos Tanács elnöke volt.
A tanácskozás célja az volt, hogy segítse a különböző szakterületek nézőpontjainak összeegyeztetését, és az elméleti és gyakorlati szakemberek álláspontjainak megismerésével megalapozza a hatékony fejlesztéseket. A konferencia lehetőséget biztosított a különböző szakmai szempontok és nézőpontok felszínre kerülésére, amellyel beazonosíthatóvá váltak az aktuális kihívások, valamint fejlesztési irányok.
Dr. Hoffmann Imre, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára megnyitó beszédében többek között elmondta: „a Kormány és a Belügyminisztérium prioritása továbbra is az, hogy a közfoglalkoztatásban részt vevők mielőbb el tudjanak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon.” Ennek a szándéknak a maradéktalan teljesüléséhez elengedhetetlen azon munkaerő-piaci tendenciák ismerete, amelyek alapjaiban határozzák meg a foglalkoztatáspolitikai elvárásokat, valamint a közfoglalkoztatás jövőbeni stratégiáját.
A különböző tudományterületek átfogó elméleti keretei eltérő elvárásokat fogalmaznak meg a közfoglalkoztatással szemben, ugyanakkor a közfoglalkoztatás főbb céljai és sarkpontjai – a társadalmi elvárásoknak is megfelelve – a gazdaság aktuális kihívásaitól függően változhatnak. A stratégiai célok teljesüléséről, az aktuális kihívásokra adott válaszok helyességéről a főbb folyamatok elemzése, a tendenciák felrajzolása ad tájékoztatást.
A közfoglalkoztatás évente átlagosan 200 ezer olyan – jellemzően alacsony iskolázottságú, szakképzés nélküli – embernek nyújt lehetőséget, akik olyan térségekben élnek, ahol a közfoglalkoztatás jelenti az egyetlen esélyt a munkavállalásra, egy szakma kitanulására, a rendszeres jövedelemszerzésre, a gyermekeik eltartására.
A tartós gazdasági növekedés mellett a közfoglalkoztatásnak is jelentős szerepe van abban, hogy 25 éve nem volt annyi embernek munkája, mint napjainkban, a munkanélküliségi ráta az elmúlt öt évben közel 12%-ról, 6,5%-ra csökkent.
Forrás: BM