Módosultak a falusi szálláshelyek besorolásai
Jelentős változás történt szeptembertől a falusi szálláshelyek besorolását illetően. A Szálláshely szolgáltatási tevékenységről szóló 239/2009. (VI.20.) kormányrendelet 2011. június 14-ével módosult, így a hatályos rendelet szerint 2011. szeptember 1. után már nem lehet a korábbi önminősítésen alapuló minősítési és osztályba sorolási rendszerre hivatkozni.
A jogszabály értelmében 2011. szeptember 1-jével a falusi szálláshelyek csak marketing kommunikációjában és adatszolgáltatási kötelezettségük során használhatják, illetve tüntethetik fel jelenlegi napraforgós minősítésüket. Szeptember 1-jétől a lejárt érvényességű napraforgós besorolások, táblák nem használhatóak, azokat a házakról le kell venniük. Szeptembertől az önbesorolás alapján, a szállásadó vagy a jegyző által megítélt, a FATOSZ minősítését kikerülő minősítések esetében a jogszabály alapján a napraforgós besorolás nem használható még marketing kommunikációjukban sem.
Napraforgós önbesorolás helyett Nemzeti Tanúsító Védjegyrendszer
A kereskedelmi és a fizető-vendéglátó szálláshelyek osztályba sorolásáról, valamint a falusi szálláshelyek minősítéséről szóló 45/1998. (VI. 24.) IKIM rendelet hatályát vesztette, ami többek között szabályozta a falusi szálláshelyek kötelező napraforgós önbesorolását is. A 2011-es évtől a hatályon kívül helyezett jogszabály helyett a szálláshelyek szolgáltatásainak minőségi színvonal szerinti megkülönböztetését a FATOSZ közreműködésével kialakított, a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonában lévő Nemzeti Tanúsító Védjegyrendszer biztosítja.
A falusi szálláshelyek Napraforgós Tanúsító védjegy alapvető célkitűzése, a széleskörű és szakosodó szolgáltatásokkal, jó szakmai felkészültséggel rendelkező szálláshely-szolgáltatást nyújtó szolgáltatók pozitív megkülönböztetése a többi szálláshely-üzemeltetési engedéllyel rendelkező egyéb szálláshely-szolgáltatókkal szemben.
Napraforgós Védjegy kérelmezése
A FATOSZ korábbi napraforgós minősítésével jelenleg több mint 1000 szállásadó rendelkezik. Ezek érvényessége – a minősítés dátumától függően – lépcsőzetesen csökkenő számban 2015-ig használható marketing célokra, de e szállásadóknak is engedélyezett a Tanúsító Védjegy megigénylése pályázat formájában.
A Védjegy minősítés folyamata alapján a falusi szállásadók kérelmüket a FATOSZ megyei falusi turizmus szervezetéhez nyújthatják be. A benyújtott kérelmek alapján egy helyszíni szemlére kerül sor, majd ezt követően a Nemzetgazdasági Minisztériumban működő Bíráló Bizottság elé kerül jóváhagyásra a kérelem. A sikeres pályázóval a FATOSZ öt évre szóló védjegyhasználati szerződést köt, átadva a kiérdemelt táblát és oklevelet.
A napraforgós Tanúsító Védjegyének eljárási díjai: 1-8 férőhelyig 30 ezer forint, 9-16 férőhelyig 45 ezer forint.
A kérelem nyomtatvány a FATOSZ szakmai honlapjának (www.fatosz.eu) szakmai menüpontjából tölthető le.
A Nemzeti védjegyet elsősorban a marketing munkában lehet eredményesen kamatoztatni. A Nemzeti Tanúsító Védjeggyel rendelkező szolgáltatók ingyenesen felkerülnek a FATOSZ online foglalási rendszerrel bővített turisztikai portáljára (www.falusiturizmus.eu), valamint a Magyar Turizmus Zrt. által működtetet Nemzeti egységes Adatbázis (NETA) rendszerbe a www.itthon.hu honlapon is. A minőség garanciája a folyamatos, évenként megismétlődő ellenőrzés, illetve a szolgáltatók évenkénti szakmai továbbképzése is.
Vendégház, vendégszoba jelölések
A korábbi 45/1998. IKIM rendelet által is használt általános fogalmak, megnevezések, mint például vendégszoba, apartman, természetesen továbbra is feltüntetésre kerülhetnek, mivel azok önmagukban nem minősítésre vagy osztályba sorolásra utalnak, csupán a szálláshely megnevezését, jellegét jelölik (például Kovács Vendégház, Lila Akác Apartman)
Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége