A földeladás veszélyezteti a szociális programokat?
Az LMP csak azokat az állami földterületeket privatizálta volna, amelyekre az önkormányzatok nem tartanak igényt
Az LMP lehetővé tette volna, hogy az állam ne értékesítsen olyan termőföldeket, amelyeket önkormányzatok vagy bárki más vidékfejlesztési céllal hasznosítana, az Országgyűlés kormánypárti többsége azonban ezt elutasította – fogalmazta meg bírálatát sajtótájékoztatóján Sallai R. Benedek, az ellenzéki párt képviselője.
Sallai R. Benedek úgy ítélte meg: előterjesztése az utolsó esély volt arra, hogy demokratikus, parlamenti eszközökkel szülessen kompromisszum az állami földprivatizációról, azt azonban a Ház nem vette tárgysorozatba.
A képviselő, kifogásolva, hogy a kormányzat az egész földügyletből kihagyta az önkormányzatokat, azt mondta: a földalap-törvényt módosító javaslata azon három hektárnál kisebb területek értékesítését tette volna lehetővé, amelyekre az önkormányzatok nem tartanak igényt.
Hozzátette: így a helyhatóságok elesnek attól a lehetőségtől, hogy azokon szövetkezeteket működtessenek szociális foglalkoztatás céljából, vagy kiterjesszék a közmunkaprogramot. Ez évente tízezres hektárnyi nagyságrendben tette volna lehetővé a földeladást, szemben a mostani, 380 ezer hektár eladásával.
Megismételte: szerinte alkotmányossági aggályokat vet fel, hogy a kalapács alá kerülő földek között Natura 2000-es területek is vannak, erről pedig a fenntartható fejlődés bizottságának elnökeként az Alkotmánybíróságot is értesíteni fogja. Kijelentette: bár a törvény értelmében az ilyen minősítésű szántók eladhatók, mindez mégis gátolja, hogy valóban megvédjék a természeti értékeket.
Forrás: MTI