Érvénytelen lett a józsefvárosi népszavazás
Érvénytelen lett a józsefvárosi népszavazás, amelyben három, a hajléktalanokat érintő kérdésről nyilváníthattak véleményt a kerületben élők szeptember 25-én, ugyanis a szavazásra jogosult 57 835 fő több mint fele helyett csak körülbelül egyhatoda, 9227 ember ment el voksolni. Egyébként mindhárom kérdésnél elsöprő többségbe kerültek az igenek: az első kérdésnél 86, a másodiknál 88, a harmadiknál 94 százalék volt az arányuk.
Az első kérdés arról szólt, akarják-e, hogy hatályban maradjon a kerületi képviselő-testület guberálást tiltó rendelete. A második kérdés arra vonatkozott, hogy a kerület rendeletben tiltsa-e meg a közterületen életvitelszerű lakhatást. A harmadik kérdés úgy szólt: „Támogatja-e Ön, hogy Józsefváros polgármestere még az idei évben tárgyalásokat folytasson a Fővárosi Önkormányzat vezetésével a hajléktalan ellátás színvonalának emelése és a kerület – hajléktalanokkal kapcsolatos – tehermentesítése érdekében?”
Mindhárom kérdésnél elsöprő többségbe kerültek az igenek. 100 százalékos feldolgozottság mellett az eredmények azt mutatták, hogy az első kérdésnél 86, a másodiknál 88, a harmadiknál 94 százalék volt az igenek aránya.
A népszavazás kiírását a kerület polgármestere, Kocsis Máté kezdeményezte, aki elsősorban a józsefvárosi lakosok érdekeire hivatkozva érvelt a tiltások mellett. A hajléktalanság, mint élethelyzet kriminalizálása ellen tiltakozott számos civil szervezet, hajléktalan-ellátással foglalkozó szakember és ellenzéki politikus. Szabó Máté ombudsman megállapításaival egybehangzóan – egyebek mellett – azzal érveltek, hogy a hajléktalanság, mint helyzet és a guberálás szankcionálása sérti az emberi méltósághoz való jogot, amíg az utcára kényszerültek számára nincs valós alternatíva, nem merülhet fel a szankcionálás.
Mivel a népszavazás érvénytelen lett, a feltett kérdésekről a képviselő-testület dönthet. Kocsis Máté szeptember 25-én este az Indexnek azt mondta: a kerület vezetése a szavazáson részt vettek véleményéhez fog igazodni, tehát marad a guberálást tiltó rendelet, a kerület – a Budapest egészére érvényes, májustól hatályos fővárosi rendelet mellé – meg fogja hozni a saját rendeletét a közterületen életvitelszerű lakhatás tilalmáról, és tárgyalások fognak kezdődni a főpolgármesterrel.
Forrás: Index