Több pénz szükséges a valódi önkormányzáshoz
A magyar települések alig 10 százaléka képes valódi önkormányzásra – mondta a napokban Schmidt Jenő. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke szerint az a gond, hogy sok településen egyáltalán nincsen adóbevétel, így a helyhatóságok a központi költségvetéstől és a mindenkori kormánytól függnek. Somogyban vegyes a kép, a kistelepülések egy része még fejleszteni is tud, ám valahol már-már a fennmaradásért küzdenek – tudósít a Somogy TV.
Több somogyi településen is érezhető a feszültség, amiatt hogy szinte teljesen üres az önkormányzat kasszája – mondja Bőszénfa polgármestere. Nyitrai István szerint a legnagyobb gond, hogy sok településen szinte semmilyen adóbevétel nincsen, vagy ha van is, akkor nagyon nehéz beosztani a pénzt.
„Tavaly a falugondnoki busz cserére került sor, akkor 27 százalékért, azaz az áfa önrészért kellett az önkormányzatnak a buszt úgymond megvásárolni. Tehát 10 milliós buszhoz 2 millió 700 ezer forintot mellé tettünk és mellé rakom, hogy 6 millió forint az iparűzési adó bevételünk, abban a pillanatban egy feladat ellátásához, amit meg akarunk valósítani, korszerűsíteni már fele bevételünk elment” – nyilatkozza Nyitrai István.
Ez pedig csak töredéke annak a feladatnak, amelyet egy kistelepülésen el kell látni. Nyitrai István szerint még mindig van olyan terület, amit nem finanszíroz 100 százalékban az állam. Bőszénfán ilyen például a temető gondozása. Schmidt Jenő szerint nem egyedi az eset, a TÖOSZ elnöke szerint a somogyi települések többsége hasonló cipőben jár.
„Azért nem képes, mert helyi adóbevétele nincsen semmi, egy-két millió forint, és ami adót beszed azt általában kötelező feladatokra fordítja. Mert minden év más és más, minden terület más és más, így innentől kezdve nagyon önkormányzatiságról ezeken a településeken beszélni nem lehet. Somogy megyében ugye van 246 település, a 246 településből érint legalább 210-et – állapítja meg Schmidt Jenő.
A valódi önkormányzásra a magyar települések csupán 10 százaléka képes – teszi hozzá Schmidt Jenő. Ilyen például Hetes is. A faluban, nem rég készült el több mint 500 méter hosszan a járda, ami 5,2 millió forintba került. Ezt teljes egészében a település finanszírozta. Javában zajlik az építkezés a hetesi orvosi rendelőben. A teljes belső felújítás 63 millió forintba kerül, amelyből 3 milliót az önkormányzat finanszíroz. A faluban szinte minden évben el tudnak különíteni pénzt hasonló célokra. Hetesnek ugyanis a tervezett éves adóbevétele majdnem 20 millió forint.
Mint Török Tiborné, Hetes polgármestere elmondja, az adómorál a mai napra azért úgy kialakult, hogy a lakosok tudják, a 9000 forintot minden évben be kell fizetni az ingatlan után, ez a kommunális adó része. Az iparűzési adó elég szépen jön az önkormányzathoz, habár nincsenek igazán erős tőkeerős vállalkozások, nincsenek nagy üzemek, ettől függetlenül elég rendesen jön az iparűzési adó bevétel.
Schmidt Jenő szerint 30-50 milliárd forint hiányzik a rendszerből, ha ezt megkapnák a települések, akkor megvalósulhatna a valódi önkormányzatiság.
Forrás: Somogy TV