A tarifáknak mindenütt fedezniük kell a költségeket
A MÖSZ főtitkára aggályosnak tartja a közszolgáltatások árának központi megállapítását
Az önkormányzatok finanszírozási válságának legfőbb oka az volt, hogy a kötelezően ellátandó feladatukhoz nem kapták meg a szükségeges anyagi eszközöket. A kormányfő minapi javaslata szerint központilag kellene megállapítani a közszolgáltatások díját. Bár a lakosság számára kedvezőnek látszik a központilag kialakított tarifarendszer, a MÖSZ főtitkára úgy véli, hogy az önkormányzat által működtetett ellátó rendszereknél az elképzelésnek könnyen az önkormányzatok láthatják kárát, az árképzés aligha valósítható meg a helyi viszonyok figyelembe vétele nélkül.
„Az egységesített közszolgálati díjak esetében aggályos, hogy a hatóságilag megállított díj elégséges-e a tényleges költségek fedezésére, ami régiónként, megyénként, településenként különbözhet” – véli Dr. Fábián Zsolt, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) főtitkára. A víz-és csatornaszolgáltatás valamint a szemétszállítás jelenleg önkormányzati feladat, amit az önkormányzat, vagy saját vállalkozásán keresztül, vagy egy magánvállalkozással kötött megállapodás keretében végez el. A szolgáltatások árára a feladatot végző cég tesz javaslatot a költségek és a haszon figyelembe vételével, majd az önkormányzat – a szükséges ellenőrzések, esetleg korrekciók után – állapítja meg az árat.
Ha az ellátási kötelezettség az önkormányzatoknál marad, és az ármegállapítás az államhoz kerül, könnyen előfordulhat, hogy ez a hatósági ár bizonyos területeken nem fedezi a költségeket. Ebben az esetben az önkormányzatoknak kell kifizetnie a különbözetet, vagy támogatja saját vállalkozását vagy a szerződött partnert, esetleg vissza kell venniük a feladatot az ilyen feltételek mellett tovább nem vállaló vállalkozásoktól, mivel a feladatot el kell végezni.
„Az, hogy a szolgáltatások milyen kézben lennének a legjobb helyen, a típusuktól függ. Az egészséges ivóvíz biztosításával a kistelepülések nem tudnak megbirkózni, célszerűbb nagyobb, tőkeerősebb egységekben gondolkodni, a települési hulladékgazdálkodást ugyancsak nagyobb méretekben, társulási, megyei, regionális szinten lehet a legkedvezőbben biztosítani. Az árképzésnek azonban mindenképpen a feladat kötelezettjénél kell maradni annak érdekében, hogy a díjak mindenütt a szolgáltatás költségeinek és a lakosság érdekeinek megfelelően legyenek kialakíthatók, az állam ellenőrző, szabályozó szerepe természetesen szükséges annak érdekében, hogy indokolatlan jövedelmek ne keletkezhessenek” – zárja szavait a MÖSZ főtitkára.
MP