Nehezedik az önkormányzati közműcégek helyzete
Schmidt Jenő szerint az áram- és a földgázellátáson kívül minden közszolgáltatást vissza kellene adni az önkormányzatok kezébe
Egyre tarthatatlanabb gazdasági helyzetbe kerülnek az önkormányzati közműcégek – állítják szakértők. A kormány nem egyeztet a helyhatóságokkal az ilyen társaságokkal kapcsolatos terveiről. Így a polgármesteri hivatalok nem tudják, mi lesz a rezsicsökkentések miatt a csőd felé sodródó vállalkozásaik sorsa – írja a Magyar Nemzet.
Az önkormányzati közműcégek – az ivóvíz-, a szennyvíz- és a távhőszolgáltatók, illetve a hulladékszállító társaságok – zöme mostanra súlyos gazdasági helyzetbe jutott a rezsicsökkentések miatt. A kormányzat pedig csak különböző koncepciókat gyárt ahelyett, hogy megoldaná a csőd felé tartó közszolgáltató cégek gondjait – nyilatkozta lapunknak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének az elnöke.
Schmidt Jenő elmondta, hogy a kormány nem vonja be sem a döntés-előkészítésbe, sem a határozathozatalba a polgármesteri hivatalokat. Így a helyhatóságok nem tudják, mi lesz a közszolgáltató vállalkozások sorsa, csak azt látják, hogy a helyzetük egyre reménytelenebb.
Egy kis könnyítés már sokat jelentene
Az elnök szerint több szolgáltatási területen már az is segítene talpon maradni a vállalatoknak, ha a kormányzat mérsékelné a rájuk kirótt terheket. Például a szemétszállítási ágazat helyzetén nagymértékben javítana, ha az állam csökkentené a tonnánként hatezer forintos hulladéklerakási járulékot, s emellett mentesítené az útdíjfizetés alól a szemétszállító járműveket.
Az ivóvíz- és szennyvízszolgáltatók óriási kintlévőségeket görgetnek maguk előtt. A távhőszolgáltatóknak pedig a kormányzati árstop miatt évente hozzávetőleg 60 milliárd forint támogatásra van szükségük ahhoz, hogy működőképesek maradjanak. Ezért abban az esetben, ha a kabinet tétlen marad, jövőre valamennyi szolgáltatási ágazatban csődbe juthatnak a közműtársaságok.
Emlékezetes: Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter még májusban bejelentette, hogy megkezdődtek a tárgyalások a helyhatóságokkal, amelyek nyomán mintegy kilencven önkormányzati távhőszolgáltató vállalat kerülhet állami érdekkörbe. A miniszter által beharangozott egyeztetéseknek azonban a nyilatkozat óta nyomuk sincs.
Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára a napokban viszont arról beszélt, hogy az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. hamarosan megkezdi a hazai távhőszolgáltatók átvilágítását is, miután a kormányzat tavalyi döntése szerint az állami közműszolgáltató rövidesen a távhőpiacon is megjelenik.
Visszavennék
Önkormányzati körökben egyelőre erről sem hallottak. Schmidt Jenő úgy véli, hogy az áram- és a földgázellátáson kívül valamennyi közszolgáltatást vissza kellene adnia a kormánynak az önkormányzatok kezébe. A közműcégeket ugyanis helyben tudják a lakosság igényeit is figyelembe véve a leghatékonyabban irányítani.
Forrás: Magyar Nemzet