Csődbe is mehetnek egyes eladósodott kerületek
A főpolgármester szerint 2014-től számos városrészt fenyeget az ellehetetlenülés veszélye
Súlyos eladósodottsággal küzd több budapesti kerület, némelyik a következő ciklusban akár csődbe is mehet - állítja Tarlós István főpolgármester, aki szerint a kerületeknek a hiteleik visszafizetésére és költségeik fedezésére sürgősen bevételekre volna szükségük. A főváros ezért javasolja, hogy az ÁSZ elvégezze az önkormányzatok stressztesztjét, s 15 milliárd forintos pénzügyi keretet különít el, hogy kerületi csőd esetén is biztosítható legyen a kerületiek ellátása.
Budapest első embere emlékeztetett arra, hogy bár a főváros is nehéz helyzetben van, arányaiban jóval kevésbé adósodott el, mint sok kerület. A főváros adóssága 100 ezer forintot jelent egy főre vetítve, ez a szám az V. kerületben például hatszor ekkora, Belváros-Lipótváros adóssága ugyanis meghaladja a 15 milliárd forintot, és 2006 óta meredeken emelkedik. Ha nem is ennyire kirívó mértékben, de a VII., a VIII., a XII. és a XXIII. kerületben is magasabb a fővárosénál az egy főre jutó adósság.
A főpolgármester szerint így jó néhány kerület 2014-től ellehetetlenülhet, 2012-től ugyanis a korábban kibocsátott kötvényeik után már nemcsak a kamatot, hanem a tőkét is törleszteniük kell, egyre növekednek a működési költségeik, előbbiek miatt a városrészek által elvégzett feladatok színvonala már most zuhanni kezdett. A főpolgármester ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy emiatt csak a főváros képes egyenletesen magas színvonalon biztosítani a közszolgáltatásokat, mert van pénzügyi tudása, forrása és mozgástere, ráadásul 1860 óta egységes közszolgáltató városként működik.
Az elkülönített keretet a főpolgármester korrektebbnek véli, minthogy a kerületek fővárost illető bevételekre igyekezzenek rátenni a kezüket az új törvényben, nehéz pénzügyi helyzetük javítása érdekében - írja a budapest.hu.