Döntöttek az iskolákat működtetők támogatásáról
A támogatás összege attól függ, hogy az adott önkormányzat mekkora adóerő-képességgel rendelkezik
Döntött a kormány az iskolákat működtető önkormányzatoknak járó támogatás mértékéről. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a támogatás összege attól függ, hogy az adott helyhatóság mekkora adóerő-képességgel rendelkezik. Ezt az egy főre eső iparűzésiadó-alap alapján számolják ki. Négy kategóriába sorolták az önkormányzatokat – írja a Magyar Idők.
A legkisebb, azaz 12 ezer forintot meg nem haladó adóalap esetén a támogatás összege 12 500 forint tanulónként. A legmagasabb kategóriába eső települések, kerületek – ahol 32 000 forintnál magasabb a viszonyítási alap – csupán ezer forintot kapnak diákonként. Minden esetben az előző tanév elejének tanulólétszáma függvényében számolják ki a járandóságot, amelyet októberben utalnak az önkormányzatoknak. A helyhatóságoknak éves beszámolójukban december 31-ig el is kell számolniuk a kapott összeggel.
A rendelet azt is meghatározza, hogy a pénzt csak olyan költségekre lehet fordítani, amelyek az iskolák működtetésével kapcsolatosak, és amelyeket még ebben a naptári évben kifizetnek. A jogszabályban meghatározták az elszámoláshoz szükséges számlákon szereplő záradék szövegét is. A belügyminiszter szeptember 30-ig elérhetővé teszi az ebr42 nevű önkormányzati információs rendszerben az egyes helyhatóságokat megillető összeget s a számítás alapjául szolgáló tanulólétszámot is.
Azok az önkormányzatok, amelyeknek a törvény szerint működtetniük kellene a területükön lévő iskolákat, de ezt nem vállalták 2013 januárjától, az államnak hozzájárulást fizetnek.
Forrás: Magyar Idők