Észak-keleten a legmagasabb az álláskeresők száma
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adataiból is jól látszik az ország kettészakadása
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta összegyűjti, hogy egyes településeken hány álláskereső van. A legfrissebb adatok az április 20-ai állapotokat mutatják, ekkor országosan 414,9 ezer regisztrált álláskereső volt az állami szervezet rendszerében, ami a munkavállalási korú népesség 6,01 százalékának felelt meg. Rossz hír, hogy ezen magyarok negyede (100 647 fő) egy évnél több ideje keresett állást – írja a Napi.hu.
A fővárosban a legtöbb álláskeresőt, egészen pontosan 2761 főt a XIII. kerületben regisztrálták, a következő a VIII. kerület 2691 fővel, s a képzeletbeli dobogóra 2601 munkanélkülivel a IX. kerület került fel. Ehhez képest elenyésző az első kerületben található 286 álláskereső, de az V. kerület is jól áll a 381 álláskeresőjével - ami összefügg a kerület kis méretével és az átlagostól eltérő demográfiai jellemzőivel.
Más a helyzet, ha a relatív mutatót nézzük, azaz, hogy a munkaképes népesség hány százaléka keres éppen állást az NFSZ adatai szerint. Így már a IX. került áll az első helyen 6,62 százalékkal, melyet a VIII. követ 5,17 százalékkal. A legjobb helyzetben a II. kerület van, mindössze 1,37 százalékkal, de nem panaszkodhat a XII. kerület sem a maga 1,6 százalékával. A fővárosi átlag egyébként 3,16 százalék, ami 36 109 álláskeresőnek felel meg.
Ahol nincs álláskereső
Olyan települések is vannak Magyarországon, ahol nincs álláskereső, mégpedig nem kevesebb mint 28 – érdekesség, hogy a tavalyi hasonló gyűjtésünkkor még csak 12 ilyen települést találtunk. Ezek eloszlása nem egyenletes az országban, igen erőteljes a nyugati túlsúly: a legtöbbet, tízet Győr-Moson-Sopron megyében találtunk (Csáfordjánosfa, Csér, Ebergőc, Gyalóka, Hidegség, Maglóca, Nemeskér, Potyond, Vadosfa, Völcsej), de nyolc ilyen település van Vas megyében (Döröske, Ispánk, Kőszegpaty, Lócs, Nemesmedves, Ólmod, Szatta, Velemér), míg hét Zala megyében (Felsőszenterzsébet, Gombosszeg, Kerkafalva, Kerkakutas, Lendvadedes, Magyarföld, Zalaszentmárton). Hogy mennyire egyenlőtlen az eloszlás, azt jól mutatja, hogy a fentieken túl csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében találtunk három települést (Gagyapáti, Keresztéte, Tornabarakony) az ország többi településen van legalább egy regisztrált álláskereső.
A Napi.hu azt is megnézte, hogy összesen hány olyan helység van az országban, ahol egyetlen egy álláskereső rontja csak a statisztikát. Ilyenből összesen 53 van, ami ugyancsak több, mint a tavalyi 26 teleülés. Az eloszlás hasonló az előbbiekhez, hatalmas túlsúlyban vannak a nyugati országrész megyéi, keletről alig egy-két szereplő tudott beférni a listára.
Ahol a legrosszabb a helyzet
A Napi.hu az NFSZ statisztikáiban azt is megnézte, hogy jelenleg hány olyan település van, ahol a munkakorúak több mint 30 százaléka keres állást. A Napi.hu számításai szerint összesen 26 ilyen település van az országban és az előbbiekhez képest éppen fordított elhelyezkedésben: csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 14-et találtunk, köztük az országosan is legrosszabb statisztikával rendelkező Tornanádaskát, ahol több mint minden második (52,09 százalék) munkakorú állást keres. Az összesített lista második helyezettje ugyancsak ebben a megyében található: Rakacán 44,68 százalék a regisztrált álláskereső, ezen kívül csak a Nógrád megyei Sóshartyánon mért az NFSZ 40 százalék feletti eredményt, egészen pontosan 40,85 százalékot.
Ezen a nem túl dicsőséges listán BAZ megye képviselteti magát a legtöbb településsel (kimaradt még: Abaújszolnok 34,13, Csenyéte 32,89, Fáj 39,27, Farkaslyuk 30,56, Gadna 35,63, Hernádpetri 31,43, Nyésta 34,38, Rakacaszend 35,41, Szendrőlád 31,18, Szin 38,1, Szinpetri 32,93. Vilmány 35,92 százalékkal), Nógrádban a fent említett Sóshartyánon kívül még négy településsel (Endrefalva 33,84, Karancsság 30,37, Nagybárkány 38,2, Nógrádmegyer 31,91 százalékkal), Somogy megye (Rinyabesenyő 30,28, Somogyaracs 32,8 százalékkal), Szabolcs-Szatmár-Bereg (Tisztaberek 31,75, Uszka 35,97 százalékkal) és Baranya (Alsószentmárton 30,69, Sumony 30,14 százalékkal) két településsel, míg Zala eggyel Lasztonyával, ahol a munkaképes korú lakosság harmada keres állást.
A teljes cikk itt olvasható.
Forrás: Napi.hu