Közmunkásokat vehetnek kölcsön a kerítésépítéshez
AAz érintett Csongrád megyei településeken összesen kétszázötven közmunkást foglalkoztatnak az önkormányzatok
A közfoglalkoztatottak is részt vehetnek az érintett megyékben a magyar–szerb határzár felépítésében. Az érintett Csongrád megyei településeken összesen 250 közmunkást foglalkoztatnak az önkormányzatok – ha kell, másokkal pótolják őket, amíg a kerítést építik – írja a Délmagyarország.
Három hónappal előbbre hozta Orbán Viktor miniszterelnök a 175 kilométer hosszú magyar-szerb határszakaszon megépülő biztonsági határzár felhúzását. A kormányfő erről 2015. július 26-án beszélt a 26. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) zárónapján. A kerítés megépítésének korábbi céldátuma november 30. volt, az építéséről is szóló törvény augusztus 1-jén lép hatályba.
A munkálatok az eredeti tervek szerint augusztus 3-án kezdődtek volna 900 ember bevonásával egyszerre 12 helyszínen. Az új határidő miatt azonban sokkal több munkáskézre lehet szükség. A magyar honvédség összlétszáma legfeljebb 29 ezer 700 fő lehet, ebből kellene legalább 6000 katonát nélkülözni a határzár felépítésének idejére, ám a múlt keddi Kormányinfón az is elhangzott, hogy a kerítés megépítésében az érintett megyékben a közfoglalkoztatottak is részt vehetnek.
„Jelen pillanatban bőven van dolga a 100 ásotthalmi közfoglalkoztatottnak. Nyulakat tenyésztenek, és mezőgazdasági munkákat végeznek a településen. Nem igazán tudom, hogyan tudnánk őket pótolni, ha a határzár felépítésénél kellene segédkezniük. Ettől függetlenül bármilyen segítséget megadok az épülő kerítéshez. A közfoglalkoztatottak bevonásával kapcsolatban nem keresték meg az önkormányzatot” – mondta Toroczkai László ásotthalmi polgármester.
Tiszaszigeten a 20 közmunkás a falu zöld területeit gondozza. „Amennyiben igényt tartanak munkájukra a kerítésépítésnél, tudjuk őket pótolni, hiszen a program rendelkezik tartalékokkal” – magyarázta Ferenczi Ferenc tiszaszigeti polgármester.
Röszkén nagyjából 30-an vannak a közfoglalkoztatottak, akik nemcsak közterületeken, hanem a falu intézményeiben is dolgoznak. „Esetleges hiányukat megéreznénk, kieső munkájukat valahonnan pótolni kellene” – mondta Borbásné Márki Márta polgármester.
Csányi László mórahalmi alpolgármester tájékoztatása szerint a városban megközelítőleg százan dolgoznak a klasszikus Start-munkaprogramban: mezőgazdasági munkákat végeznek, és a környező tanyák földútjait javítják. „Mivel nem érkezett hivatalos megkeresés, nem gondolkodtunk még azon, hogyan tudnánk pótolni őket” – közölte az alpolgármester.
Forrás: Délmagyarország