Közösségi központok hátrányos helyzetű helyeken
A Türr István Képző és Kutató Intézet 17 településen hoz létre innovációs, oktatási és közösségi centrumokat
Tizenhét hátrányos helyzetű településen, illetve kistérségben hoz létre innovációs, oktatási és közösségi központokat a Türr István Képző és Kutató Intézet (TKKI). A 8,9 milliárd forint értékű, teljes egészében a magyar állam és az Európai Unió támogatásával megvalósuló kiemelt program berkeszi projektrészének nyitórendezvényét 2015. június 30-án tartották a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen.
Az intézet az Emberi Erőforrások Minisztériumának háttérintézményeként a többfunkciós kirendeltségként működő központokban a munkaerő-piaci hátrányokkal küzdő, alacsony iskolai végzettségű, valamint a végzettség nélküli emberek esélyeinek növelése érdekében elméleti és gyakorlati programoknak, szolgáltatásoknak helyet adó tereket létesít.
Sinóros-Szabó Botond szakmai vezető a berkeszi rendezvényen elmondta: a körülbelül százfős befogadóképességű központok kialakítására egyenként nagyjából 390 millió forintot fordít a TKKI. Hozzátette, a központok létrehozásához az intézet többségében állami tulajdonú ingatlanokat vett vagyonkezelésbe, egyes projekthelyszíneken új épületeket emelnek, emellett műemlék jellegű épületeket is átalakítanak erre a célra.
A központokban elméleti és gyakorlati oktatásra alkalmas, teljesen felszerelt tantermeket és tanműhelyeket, ügyfélfogadó irodát, rendezvények megtartására alkalmas közösségi tereket, fejlesztő és mentoráló helyiségeket, gyermekmegőrzőt alakítanak ki. A központok átadása után életvezetési és alapkompetenciákat fejlesztő, és egyes szakmákhoz köthető programok indulnak: ezek keretében például élelmiszer-tartósítási, varrodai, mezőgazdasági és háztartási ismereteket, valamint a víz-, gáz- és villanyszerelést, a kőművességet, a szobafestést, a fém-és faforgácsolást sajátíthatják majd el a résztvevők.
A projektmegvalósítást követően a TKKI-nek tizenöt évig kell működtetnie ezeket a központokat – tette hozzá Sinóros-Szabó Botond. Tájékoztatása szerint Fehérgyarmaton és Mohácson már elkészült a közösségi központ, a többi helyszínen jelenleg is zajlanak a kivitelezési munkálatok.
Berkeszen a műemléki védettség alatt álló Vay-kastélyban alakítják ki a központot. Az 1815-ben épült, korábban gyermekotthonként működő, több mint négyezer négyzetméter alapterületű kastély egyik szárnyát alakítják át. A berkeszi központ várhatóan az idén ősszel kezdheti meg működését.
Forrás: MTI