Polgármesteri vélemények a tervezett reformokról
Megszületett a MÖSZ rövid közvélemény-kutatásának eredménye az új Ötv. koncepcióról
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) júniusban hat kérdést intézett tagjaihoz, illetve az ország többi önkormányzatához, hogy e rövid közvélemény-kutatás segítségével megismerhesse azok véleményét a kormány által tervezett reformokról. A kérdésekre a nyár folyamán számos válasz érkezett, s ezekből markánsan kirajzolódik, mely elképzelésekkel értenek egyet, s melyeket utasítanak el a magyar polgármesterek.
Az első kérdésre - mely így hangzott: „Ha a feladatarányosan lenne finanszírozva a közoktatási intézmények fenntartása, visszaadná-e a települése iskoláját az államnak?" - a válaszadók 23 százaléka válaszolt igennel.
Ennél is kevesebben - mindössze 8 százalékban - értettek egyet azzal, hogy az oktatási intézményvezetők kinevezése a Kormányhivatalok hatáskörébe kerüljön.
A harmadik kérdésre szintén több elutasító válasz született: csak a települési vezetők 26 százaléka értett egyet azzal, hogy a szociális segélyek kifizetését átvegyék a Járási Hivatalok.
A negyedik kérdés azt firtatta „egyetért-e azzal, hogy a települések által befizetett iparűzési adó egy része a megyékhez kerüljön, s ott megyei területfejlesztési célokra rendelkezzenek az elosztása felett?" Itt 19-81 százalék volt az igenek és a nemek aránya, ami azt mutatja, önkormányzataink többségénél nem támogatják az ötletet.
Az ötödik és a hatodik kérdésnél viszont egyértelmű volt az új elképzelések támogatása. A válaszadók 92 százaléka egyetértett azzal, hogy a tűzoltóság működtetése állami feladat legyen, s még ennél is többen (94 százalék) bólintanak a fekvőbeteg-ellátásnak, illetve a kórházak működtetésének állami feladattá tételére.