A BM hatáskörébe kerülnek a vízügyi igazgatóságok
A közmunkaprogramok összehangolása érdekében a vidékfejlesztési tárcától a jövőben a Belügyminisztérium irányítása alá kerül a 12 területi vízügyi igazgatóság - jelentette be Illés Zoltán szeptember 9-én, Kiskörén. A vízüggyel kapcsolatos törvény és rendeletalkotás, a szakmai irányítás és felügyelet, a kutatás-fejlesztés, a hatósági és ellenőrzési feladatok továbbra is a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) hatáskörében maradnak.
A kormányzat szándékai szerint a vízügyben foglalkoztatott közmunkások száma a korábbi 9 ezerről 35-50 ezerre emelkedik a következő években - közölte a VM környezetvédelmi államtitkára, amikor felavatta a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. 550 millió forintért felújított kiskörei víztisztító művét. A szervezeti átalakítás célja, hogy a közmunkaprogram valamennyi eleme egy kézben összpontosuljon, a hatékony irányítás érdekében egy helyettes államtitkárság felügyelete alatt. Ugyanakkor a szakmai, hatósági felügyeletet továbbra is a vidékfejlesztési tárca látja el - olvasható az MTI és a VM tudósításában.
A kormányzatnak az a szándéka, hogy jelentősen csökkenjen a víziközmű-szolgáltatók száma. Ugyanis miközben a rendszerváltást megelőzően mindössze 33 vállalat látta el az ivóvíz-szolgáltatási és szennyvízkezelési feladatokat, ma 400 társaság működik - mondta az államtitkár. Ez tarthatatlan, hiszen a rendszer szétdarabolását, az amortizálódott közműhálózat felújításának elmaradását eredményezte, ami a hatékony működés rovására ment - szögezte le.
Példaként említette, hogy az elmaradt rekonstrukciók miatt a magyar vízközmű-hálózat 40 százalékos veszteséggel működik, vagyis minden 100 liter vízből 40 liter elszivárog. Ebben a helyzetben a már elkészült és várhatóan 2012. január elsején életbe lépő víziközmű-törvény szerint azok az önkormányzatok válhatnak a hálózatok tulajdonosaivá, akiket az ivóvíz-ellátási kötelezettség terhel. A helyhatóságok a szaktárca reményei szerint azokkal az állami vízközmű-szolgáltatókkal kötnek majd szolgáltatási szerződést, amelyek a profittal szemben a biztonságos ellátást tartják a legfontosabbnak. Ily módon csökkenhet a szolgáltatók száma, és ezzel együtt a vízdíjak nagysága is - mondta az államtitkár.