Törvénytelenek a polgármesteri fizetésemelések
Nem kizárólag kisközségek az érintettek – A településvezetői béremeléseket a TÖOSZ főtitkára is jogellenesnek tartja
Ötvennégy településen jogellenesen felemelték a polgármesterek fizetését, miután tavaly jelentősen csökkentek a bérek. Az illetékes kormányhivatalok törvényességi észrevételt tettek – írta a Népszabadság. A polgármesterek illetményét a törvény szigorúan szabályozza, ezért a béremelést Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára is jogellenesnek nevezte.
Azt a törvénymódosítást ugyanis, amely a miniszterek számára lehetővé teszi a helyettes államtitkári illetmények 30 százalékos eltérítését, szerinte nem lehet kiterjeszteni a települési vezetőkre. A szervezet határozott álláspontja, hogy a törvényes állapotot helyre kell állítani, de a kialakult helyzettel valamit kezdeni kell – emelte ki a főtitkár.
A Miniszterelnökség által közzétett lista szerint nem csak kisközségekben emelték a béreket, Ajka, Oroszlány, Győr és Mosonmagyaróvár polgármestere is magasabb fizetésért dolgozhat. Győr-Moson-Sopron megyében összesen húsz település érintett. A legnagyobb mértékben a nógrádi Szügy első emberének bérét növelték, Markó Antal 66,8 százalékos fizetésemelésben részesült, míg a legtöbb helyen 30 százalékos volt a változtatás.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt közölte, hogy ezek a helyhatóságok a kormányhivatalok, a Belügyminisztérium, valamint az igazságügyi miniszter véleménye szerint is törvénytelenül változtatták a béreket. Lázár János azt ígérte, hamarosan javaslatot tesznek a kistelepülési polgármesteri bérek rendezésére.
Változtatások
Korábban a köztisztviselői alapilletményhez kötötték a fizetéseket: 270–347 ezer volt a minimális polgármesteri bér. Az új rendszerben a helyettes államtitkár javadalmazása a kiindulási alap – ez mintegy 750 ezer forint havonta. Az ötszáz fő alatti falvakban ennek 20 százaléka, 150 ezer forint jár, míg egy ezer lakosú községben nagyjából 300 ezer forintra mérséklődött a korábbi 328–425 ezres bér. A megyei jogú város vagy kerület vezetőinek illetménye ugyanakkor emelkedett, akár 190 ezer forinttal is.
Boldog István (Fidesz) törvényjavaslata 224 ezer forintban határozná meg az alapilletményt.
Forrás: Metropol - MTI