Miért látunk egyre több vaddisznót a városokban?
Egy friss kutatás szerint egyes agyarasok már életvitelszerűen tartózkodnak lakott területeken
Meglepő eredményre jutott az a hazai tanulmány, amely a lakott településeken egyre gyakrabban felbukkanó vaddisznókról készült. A belterületen károkat okozó vaddisznók a közvélekedéssel ellentétben nem a külterületi erdőkből szöknek be a városba, hanem eleve a lakott területen élnek – derült a Heltai Miklós, a gödöllői Szent István Egyetem docense által vezetett, Budapest térségében végzett kutatásból, amelyet a Pilisi Parkerdő Zrt. megbízásából készítettek.
Az eredmények alapján valószínűsíthető, hogy vannak kondák, amelyek állandóan a belterületen élnek – tették hozzá. Egy nyomkövetővel ellátott példány mozgásának vizsgálatából például kiderült, hogy naponta csupán néhány száz méteres távolságot tett meg, búvóhelye és táplálkozási helye gyakorlatilag ugyanott, az összefüggő erdőtömbtől távoli belterületen volt található.
A kutatók a lakott területek határainak közvetlen közelében elejtett 34 vaddisznó gyomortartalmának vizsgálatával kimutatták azt is, hogy a belterületeken élő példányok táplálkozásában jelentős szerepet játszanak az emberi tevékenységből származó zöldhulladékok, emellett elsősorban olyan növényeket fogyasztanak, amelyek nagy mennyiségben találhatóak meg a belterületeken.
A kutatásról kiadott közlemény felidézte, hogy a hatályos jogszabályok szerint a Pilisi Parkerdő Zrt. a belterületeket vadászati szempontból nem kezelheti, vagyis nem léphet fel a városi környezetben megtelepült vaddisznókkal szemben sem, ez pedig potenciálisan veszélyeztetheti a terület lakosságának testi épségét.
A megoldást a kutatás szerint egy új városi vadgazdálkodási modell kialakítása jelentheti, amely a megfelelő jogi és szervezeti háttér segítségével képes biztosítani, hogy a belterületeken megjelenő vadon élő állatfajok, így a vaddisznók által is okozott károkat alacsony szinten lehessen tartani.
A tanulmány a lakosoknak azt javasolja, hogy a belterületeken élő vaddisznók számának visszaszorítása érdekében lehetőség szerint zárják le a kukákat, valamint ne szórjanak ki zöldterületre konyhai hulladékot és kerti nyesedéket.
Emellett a kutatás sürgeti az illegális kommunális és zöldhulladék-lerakók felszámolását, az elhanyagolt kertek takarást adó aljnövényzetének lekaszálását, és a gyümölcsösök és kiskertek tönkrement kerítéseinek kijavítását, megerősítését.
Forrás: MTI - hvg.hu