Európai Örökség lett a Páneurópai Piknik helyszíne
A címet jelző táblát L. Simon László miniszterhelyettes és Fodor Tamás, Sopron polgármestere avatták fel
L. Simon László miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára avatta fel az Európai Örökség cím tábláját a Sopronhoz tartozó Páneurópai Piknik Emlékparkban Fodor Tamás, Sopron polgármesterével közösen. Az Európai Bizottság döntése értelmében Európa történelmét is meghatározta az 1989-es soproni határnyitás. 16 helyszínnel együtt 2015-ben a Sopron városa által fenntartott Páneurópai Piknik Emlékpark Európai Örökség cím elismerésben részesült.
Az eseményen részt vettek Molnár Ágnes és Firtl Mátyás országgyűlési képviselők, dr. Simon István, Sopron alpolgármestere, dr. Magas László, a Páneurópai Piknik 89 Alapítvány elnöke és a soproni képviselőtestület több tagja. Fodor Tamás köszönetet mondott a kormánynak, hogy első magyarországi helyszínként az Európai Örökség díjra a Páneurópai Piknik Emlékparkot javasolta.
Az elismerésre 18 országból 36 jelölés érkezett, és végül tíz ország 16 olyan helyszíne kapta meg a címet, amely az egyetemes európai történelemhez kapcsolódok. A díjat április közepén Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa, az Európai Unió és a tagállamok politikusai és szakértői jelenlétében adta át a helyszínek képviselőinek.
A Páneurópai Piknik Emlékpark területén 1989. augusztus 19-én rendezett eseményen pár órára jelképesen megnyitották az évtizedeken át szigorúan ellenőrzött és szögesdróttal lezárt magyar-osztrák határt. A rendezvényt több száz Magyarországon tartózkodó kelet-német, NDK-állampolgárnak sikerült kihasználnia, hogy Nyugatra szökjön. A magyar határőrség annak ellenére nem avatkozott közbe, hogy ebben az időben még tűzparancs volt érvényben, a Magyar Népköztársaság pedig hivatalosan csak pár héttel később döntött úgy, hogy megnyitja nyugati határát az országban várakozó NDK-állampolgárok tízezrei előtt.
Forrás: sopron.hu