Nehezen győzi a segélyezést Marcali járási hivatala
Kevés a kapacitás a beérkező adatok feldolgozására, így hétvégén is dolgoznak, hogy mindenki megkaphassa a pénzét
Nem jutottak a segélyeikhez sokan a Marcali környéki falvakban. Az ott élők úgy értesültek, hogy kevés ugyanis a járási hivatal kapacitása ahhoz, hogy fel tudja dolgozni beérkező tömeges adatokat. Eddig az önkormányzat utalta a járandóságot, ebben a hónapban fizetnek a járási hivatalok, ez azonban nem megy zökkenőmentesen. Ezt tapasztalta Nagyszakácsi polgármestere is – írja a sonline.hu.
„Nekem már többen panaszkodtak, hogy nem kapnak semmit, amióta a járási és a kormányhivatalokhoz került a feladat, hogy ők osszák a segélyt. Érdeklődtem a marcali járási hivatalnál, a vezető nagyon korrekt tájékoztatást adott, elmondta, hogy mindent megtesznek, de két alkalmazottnak kell hirtelen feldolgoznia kétezer ember adatát” – mondta Kövér István.
„Március huszadikán lezárták a havi elszámolást, aki későn nyújtotta be a dokumentumait, és addig nem tudták regisztrálni, az már csak egy hónap múlva, májusban kaphat pénzt. Olyan emberekről van szó, akik havonta 22 800 forintos segélyből kénytelenek élni. Óriási gondot jelent ez számukra, nem tudják fizetni a számlákat, eltartani a családot. Sajnálom a hivatalt, mert annyi munka szakadt rájuk, hogy a legnagyobb jóindulattal sem tudnak mindenkin segíteni. Ha engedélyeznék a hó közi kifizetést, az megoldást jelenthetne, de az államkincstár ezt tudtommal nem engedélyezi, mereven tartják magukat a szabályokhoz. Ez állandó gond lehet, nemcsak az átállás idején.”
Tompa Boldizsár Endrének, Nemesdéd polgármesterének is többen felhívták már a figyelmét a problémára, akik hiába várták a segélyt a faluban. „Segítünk rajtuk, ahogy tudunk – tette hozzá –, ahogy eddig is segített nekik az önkormányzat. De ők sincsenek tisztában minden részlettel, például visszamenőleg megkapják-e az érintettek a járandóságukat.”
A hírportál megkereste a Marcali Járási Hivatalt, hogy érdeklődjünk a fennálló helyzetről. A telefonban sokáig nem tudták kapcsolni az illetékest, de közben behallatszott, hogy dolgoznak, éppen tájékoztatást adtak egy érdeklődőnek. Végül Lipták Rita hivatalvezető jelentkezett a vonalban, aki arra a kérdésre, hogy valóban túlterheltek-e, visszakérdezett: ki nem lenne túlterhelt a helyükben?
„Hirtelen kétezer ügyfelünk lett egyetlen hónap alatt, sok önkormányzat van a járásunkban. Ráadásul az adatok feldolgozása rajtunk kívülálló két okból is késhet. Vannak esetek, amikor az önkormányzatok is hibásak, mert rossz vagy hiányos adatokat adnak át nekünk, így fordulhat elő, hogy valaki lemarad a fizetési listáról. Máskor az ügyfél is hibázik, nem jelentkezik a hivatalunkban, csak otthon várja a pénzt, de ha mi nem tudunk róla, ez nehezen történhet meg. Ha az ügyfél jelzi a problémát, azonnal intézkedünk” – állította határozottan.
A hivatalvezető hozzátette: tudják, hogy sokaknak létszükséglet az a kevés pénz, ezért mindent megtesznek, hogy ellátáshoz jussanak a szerencsétlen sorsú emberek. Záros határidőn belül ez megoldódhat, egyhetes csúszásban vannak mindössze, mondta. Azon dolgoznak éjjel-nappal, hétvégén is, hogy a reményeik szerint mindenki időben megkaphassa a pénzét.
Forrás: sonline.hu