Szociális földprogramot indítanak 130 településen
A 250 milliós program segítségével 3500 rászoruló családnak javulhat az életminősége
Szociális földprogramot hirdetett az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal. A 2015. március 26-án közzétett nyílt pályázat eredményeként 3500 rászoruló családnak erősödhet az egzisztenciája, javulhat az életminősége a tárca várakozása szerint.
Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára március 27-én, Szécsényben tartott sajtótájékoztatót a 250 millió forint összegben – április 24-i határidővel – kiírt felzárkózási program felhívásának részleteiről.
Az MTI-nek adott későbbi nyilatkozatában azt mondta, hogy az idén 130 települést kívánnak bevonni a programba. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a földprogramot 1992-ben indította el az akkori szociális tárca „modellkísérletként", a Nógrád megyei település 1997 óta vesz részt a programban.
A felzárkózási program előnyei között említette a családok aktivizálását, amelyek így nem segélyen tengődnek, hanem maguk tudják megtermelni például a megélhetésükhöz szükséges terményeket. Fontosnak mondta azt is, hogy a szociális földprogramok beépülnek a helyi társadalomba, és sok olyan önkormányzat is van, amely területet ad a családok gazdálkodásához.
Az államtitkár tájékoztatása szerint az idei pályázat – az új családok bevonásán túl – azoknak is szól, akik a korábbi években már bekapcsolódtak a programba; őket most szeretnék „továbbléptetni”, tehát abban segíteni őket, hogy termékeiket piacra tudják vinni.
Arra hívta fel a figyelmet, a programba új belépőknek nemcsak egyszerűen vetőmagot vagy takarmányt adnak, hanem szakmai „kísérést” is nyújtanak számukra a gazdálkodáshoz.
Utalt arra is, a szociális földprogram pályázataihoz az önkormányzattól vagy a Nemzeti Földalaptól lehet területet bérelni, de a családok saját ingatlanjain is lehet támogatott gazdálkodást folytatni.
A programba a családok az önkormányzatokon, közhasznú szervezeteken, nemzetiségi önkormányzatokon, alapítványokon, egyházakon vagy karitatív szervezeteken keresztül kapcsolódhatnak be. Pályázni vetőmag-, takarmány-, vagy eszközbeszerzésre lehet, de lehetőség van arra is, hogy a piacra jutást támogassák.
Forrás: MTI