Vagyonalapból kártalanítanák a brókerek áldozatait
A Fidesz zárolná a brókerbotrányban érintettek vagyonát – Ellenzéki támogatással még márciusban szavazhat a parlament a javaslatról
A Fidesz javaslata alapján egy vagyonalapba vonnák be a brókerbotrányban érintett cégek vagyontárgyait, köztük a „hatalmukkal visszaélő” brókerek, felügyelőbizottsági tagok, könyvvizsgálók, valamint más felelősök magánvagyonát is, majd ebből a vagyonalapból kártalanítanák a károsultakat – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt 2015. március 23-án az M1-nek nyilatkozva.
A brókerek visszaéltek a pénzügyi hatalmukkal, a károsultak száma pedig meglehetősen nagy, ezért nincs vesztegetnivaló idő, meg kell hozni azokat az intézkedéseket, amelyekkel meg lehet óvni a „kimenekítéstől” a kártalanítás alapjául szolgáló vagyontárgyakat – mondta a kormányfő, a Fidesz elnöke.
„Ilyenkor az szokott történni (...), hogy azok, akik kicsalták az emberek pénzét, valahogy mindig megússzák. Azért tudják megúszni, mert valahogy az a vagyon, amelyből kártalanítani lehetne az embereket, kézen-közön ilyenkor el szokott tűnni: tág tere nyílik a jogászkodásnak, és mire a kormány vagy a felügyeleti szervek intézkednének, kiderül, már nincsenek is meg a vagyontárgyak” – fogalmazott Orbán Viktor.
A Fidesznek a kormány által is támogatott javaslata éppen azt célozza – folytatta a miniszterelnök –, hogy ez ne fordulhasson elő, és azonnal vonják be egy vagyonalapba ezeket a vagyontárgyakat, ideértve a „hatalmukkal visszaélő” brókerek, felügyelőbizottsági tagok, könyvvizsgálók, valamint más hibázók, felelősök magánvagyonát is. E vagyonalapból kártalanítanák azokat, akiknek eltűnt a pénze „ebben az évtizedes korrupciós visszaélésben” – mondta.
Ha az ellenzék is támogatja, a parlament már március 31-én szavazhat a törvényjavaslatról, majd egy napon belül megszületnek a végrehajtási rendeletek, s azonnal megkezdődhet a vagyontárgyak zár alá vétele, a magánvagyonok bevonása a kártalanításba – közölte Orbán Viktor.
A kormányfő megismételte: a legfontosabb, hogy a felelősök ne úszhassák meg, és ne úgy végződjön ez a történet is, mint az elmúlt húsz évben szinte minden hasonló pénzügyi visszaélés végződött.
Forrás: MTI