Ellátásbiztonság, versenyképesség, fenntarthatóság
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter 2011. augusztus 2-án benyújtotta a kormány által júliusban elfogadott Nemzeti Energiastratégiáról szóló országgyűlési határozati javaslatot a Parlamentnek. A határozati javaslat része a gazdasági hatáselemzésről készült összefoglaló is. A stratégia elsődleges célként optimalizálja az ellátásbiztonság, a versenyképesség és a fenntarthatóság, mint elsődleges célok együttes érvényesülését.
A célok elérése érdekében meg kell valósítani a teljes ellátási és fogyasztási láncot átfogó energiahatékonysági intézkedéseket, az alacsony szén-dioxid intenzitású villamosenergia-termelés arányának növelését, a megújuló és alternatív energiaforrásokra támaszkodó hőtermelés térnyerésének elősegítését, és az alacsony szén-dioxid kibocsátású közlekedési és szállítási módok részarányának növelését is.
Az országgyűlési határozati javaslatban az Országgyűlés többek között felkéri a kormányt arra, hogy alakítson ki új kormányzati energetikai intézmény- és eszközrendszert, gondoskodjon a földgáz- és villamosenergia-ellátásban a teljes piacnyitásról, dolgozzon ki épületenergetikai stratégiát, kezdeményezze a fenntartható energiagazdálkodásról szóló törvény megalkotását, és végezze el a Paksi Atomerőmű telephelyén új atomerőművi kapacitások létesítésére vonatkozó döntés-előkészítő munkát, különös tekintettel annak költségvonzataira.
A javaslat fontos, új elemként előírja a kormánynak, hogy legalább háromévente készítsen jelentést az energiapolitika megvalósulásáról, és ha az energiapolitika feltételrendszerében bekövetkezett változások indokolják, egyidejűleg tegyen javaslatot az Energiastratégia kiigazítására - közli a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztálya.