Hatvankét város utóellenőrzését végezte el az ÁSZ
A vizsgálatok eredménye szerint javultak a pénzügyi stabilitás fenntarthatóságának feltételei
Javultak a pénzügyi stabilitás hosszú távú fenntarthatóságának feltételei az Állami Számvevőszék (ÁSZ) utóellenőrzésében érintett városi önkormányzatoknál. Erről Domokos László, az ÁSZ elnöke beszélt a számvevőszék 2014. december 8-i budapesti sajtótájékoztatóján. Elmondta: az önkormányzatok költségvetési beszámoló adatainak elemzése alapján 2011-ről 2013-ra pozitív elmozdulás történt a működési jövedelem növekedésében, a kötelezettségek csökkentésében.
Az önkormányzatok pénzügyi gazdálkodási helyzetének, szabályszerűségének 2011. évi ellenőrzésben érintett 62 városi önkormányzat utóellenőrzéséről szólva Domokos László kiemelte: az új típusú, holisztikus megközelítésű elemzéssel az önkormányzati alrendszer egészére levonható következtetés, hogy az utóellenőrzéssel érintett városokban az ÁSZ javaslata alapján megtett intézkedések hozzájárultak a fenntartható pénzügyi stabilitás feltételeinek megalapozásához.
Az ÁSZ elnöke közölte: az utóellenőrzés megállapításaiból levont következtetések alapján a helyi és a központi intézkedések együttes eredményeként a pénzügyi stabilitás hosszú távú fenntarthatóságának feltételei javultak, ami megakadályozhatja az önkormányzati adósságállomány újratermelődését.
Elmondta: a végrehajtott intézkedések hatására az önkormányzatok gazdaságszervező intézkedéseinek tudatossága, tervszerűsége és fegyelmezettsége javult.
Az önkormányzatok költségvetési beszámoló adatainak elemzése alapján 2011-ről 2013-ra pozitív elmozdulás történt a működési jövedelem növekedésében, a kötelezettségek csökkentésében.
Domokos László felidézte, hogy az önkormányzati alrendszerben megjelenő gazdálkodási nehézségek, a pénzforgalmi hiány és az eladósodás növekedésére tekintettel a számvevőszék 2011-ben 62, reprezentatív mintavétel alapján kiválasztott város pénzügyi helyzetének ellenőrzését végezte el.
Az ellenőrzések során megfogalmazott számvevőszéki javaslatok alapján az ellenőrzés alá vont önkormányzatoknak tételes intézkedési tervet kellett készíteniük, amelynek végrehajtását, illetve annak eredményeit az ÁSZ utóellenőrzések keretében ellenőrizte.
Az ÁSZ-elnök közölte, a munka egy évig tartott, és egy esetben a vizsgálat meghiúsult.
Renkó Zsuzsanna felügyeleti vezető elmondta, az ÁSZ a 2011-es ellenőrzések során összesen 593 javaslatot tett, és az önkormányzatok 665 feladat elvégzését határozták meg.
Az ÁSZ megállapította, hogy az önkormányzatok a javaslatok hasznosítására előírt, időszerűvé vált intézkedések 77 százalékát már részben, vagy teljes egészében végrehajtották.
Kijelentette: a központi és önkormányzati intézkedések hatására „mérhetően mérséklődtek” a pénzügyi kockázatok.
Renkó Zsuzsanna ismertetése szerint az utóellenőrzésből megállapítható, hogy az intézkedési tervekben előírt feladatok alkalmasak voltak a felárt hiányosságok megszüntetésére, valamint az önkormányzatok gazdaságszervező intézkedéseinek tudatossága, tervszerűsége és pénzügyi fegyelmezettsége javult. Továbbá kontrolláltabbá vált az önkormányzatok fejlesztési tevékenységének, finanszírozásának és fenntarthatóságának előkészítése.
Szavai szerint az önkormányzatok önfenntartó képessége jelentősen javult.
Renkó Zsuzsanna szólt arról is, hogy a működési egyensúly megteremtésében a kiegészítő támogatások szerepe csökkent. A lejárt szállítói tartozások csökkenése, illetve a lejárt tartozások esedékességének kedvező alakulása következtében a szállítói kitettség miatti kockázat mérséklődött.
Forrás: MTI