Jogszerűtlen volt a pécsi szellemház értékesítése
A Tatabányai Törvényszék első fokú ítélete tovább tolja az életveszélyes épület lebontásának időpontját
Az önkormányzattól újra a La Torre Kft. tulajdonába kell kerülnie a pécsi magasháznak a Tatabányai Törvényszék napokban hozott első fokú, nem jogerős ítélete alapján, amelyben a bíróság jogszerűtlennek találta az épület értékesítését és az eredeti állapot visszaállításáról rendelkezett. A város fellebbez a döntés ellen – írta 2014. november 19-én a bama.hu.
Az internetes lap cikkében utalt rá: a huszonöt emeletes, 1989 óta üresen álló ingatlant idén nyáron, zárt értékesítési pályázat keretében 25 millió forintért vásárolta meg a város a felszámolás alatt álló La Torre Kft-től.
„A pályázatra egyedül a pécsi önkormányzatot hívták meg, mert csak neki van és lehet arra reális indoka, hogy az önmagában legfeljebb néhány száz millió forintot érő telken álló épületet a mintegy egymilliárd forint körüli értékű bontási kötelezettség vállalása mellett megvásárolja” – tették hozzá.
Az írás kitért rá: a pert az a spanyol cég kezdeményezte, amely korábban kölcsönt nyújtott egy szintén spanyol érdekeltségű vállalatcsoportnak a magasházat is tartalmazó pécsi stratégiai ingatlancsomag évekkel ezelőtti megvásárlásához.
Hamvas Ákos, a törvényszék bírája a lap érdeklődésére közölte, hogy a perben a felperes spanyol cég az adós hitelezője, a magasház jelzálogjogosultja, az alperes pedig a La Torre, valamint a pécsi önkormányzat. Rámutatott, hogy a bíróság a felperes keresetének helyt adva úgy találta, hogy az értékesítés formája volt jogszerűtlen, ezért a szerződés érvénytelenségét mondta ki.
Nagy László, a felszámolást végző állami Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. felszámoló biztosa az mondta: annak ellenére, hogy az épületet az építésügyi hatóság életveszélyesnek nyilvánította és a bontását elrendelte, a törvényszék az ügyben nem találta alkalmazhatónak a zártkörű értékesítés szabályait. A cég álláspontja ugyanakkor az, hogy a La Torre kft. vagyonelemei közé sorolt életveszélyes épület a felszámolás során történő értékesítés általános szabályaitól eltérően is eladható.
A pécsi önkormányzat a bama.hu érdeklődésére azt közölte, hogy fellebbeznek a döntés ellen, és abban bíznak, hogy a másodfokon eljáró bíróság megváltoztatja az ítéletet.
A város közgyűlése a múlt heti ülésén nyilvánította eredménytelennek a magasház bontására vonatkozó közbeszerzési eljárást, mert a legelőnyösebb ajánlat is 261 millió forinttal magasabb összegű volt, mint a bontáshoz rendelt forrás. Pécs az épületet állami támogatásból kívánja lebontani, a munka egy évig is eltarthat.
Forrás: MTI