Ez a jutalma a felelősen gazdálkodó településeknek
Befejeződtek az első beruházások, amelyeket állami támogatással végeztek el a nem eladósodott önkormányzatok
Még év elején született döntés arról, hogy több tízmilliárd forintot kapnak azok az önkormányzatok, amelyek nem adósodtak el az elmúlt években, vagyis nem kellett tőlük átvállalnia az államnak a tartozásukat. A legtöbb helyen új utak és járdák épültek. Jövőre is folytatódik a program, 2017-re az összes forráshoz hozzájutnak a települések.
A Nógrád megyei Endrefalván minden utca új aszfaltszőnyeget kapott és sikerült az útpadkákat is helyreállítani. 20 millió forint állami támogatást kapott az önkormányzat, amelyet fejlesztésekre fordítottak.
„Önkormányzatunknak, illetve képviselő-testületünknek nem volt kérdés, hogy ezt az összeget utak felújítására fogjuk fordítani, hiszen már régi igénye volt a lakosságnak is, és mi is láttuk, hogy problémák vannak az utcákkal” – magyarázta Csóriné Botyánszki Ágnes, Endrefalva polgármestere.
A Bács-Kiskun megyei Drágszél 6 és fél millió forint pályázati pénz nyert, amelyből az egyik főutat újították fel. „Azért esett erre az utcára a választás, mert az a kevés vállalkozó, aki a faluban működik, ezt az utat használta, azon kívül a falu kis lakossága főutcaként tekint rá a temetőbe járáshoz, így mindenszentek előtt nagyon jó, hogy elkészült” – mutatott rá Pandur Gábor, Drágszél polgármestere.
Még februárban jelentette be a kormány, hogy négy év alatt 50 milliárd forintot kapnak azok a jól gazdálkodó önkormányzatok, amelyek fennálló adósságát nem vállalta át az állam. A döntés 1176 települést érint. Először a kétezer fő alatti lélekszámú települések részesültek a támogatásban, több mint ezer önkormányzatot kapott összesen csaknem 9 milliárd forintot. Támogatást kapott 38, kétezer fő feletti település is, amelyek összesen csaknem három és fél milliárd forintból fejleszthetnek. A pénzt a kötelező önkormányzati feladataikhoz kapcsolódó tevékenységekre használhatják fel, például út- és hídépítésre, felújításra vagy az intézményhálózat korszerűsítésére.
Ezek közvetlenül az embereknek a településhez kötődését is segítő beruházások. Olyan felújítások és fejlesztések, amelyek ahhoz kellenek, hogy jól érezhessék magukat a saját településeiken – hangsúlyozta Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára.
Forrás: MTI