Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. december 27.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Ahol megpróbálják majd kicsinálni a polgármestert
Index-összeállítás a nagyobb településekről, ahol a polgármester más pártállású lett, mint a képviselők többsége

A 2014. október 12-i választás több önkormányzatban nem letisztázta, hanem csak zavarosabbá tette a helyi erőviszonyokat: ahol a polgármester más pártállású lett, mint a kerületi képviselők többsége, ott borítékolni lehet az elhúzódó alkudozást, néhány helyen pedig az egész ciklust végigkísérő hatalmi konfliktusokat – írja az Index.


Az elmúlt években tapasztalhattuk, hogy a polgármester és a képviselő-testület szembenállása sokszor szabályosan megbénítja a helyi közéletet, és nemcsak a települést, de annak politikai elitjét is leamortizálja. Esztergom polgármestere, Tétényi Éva például a ciklus végére teljesen elhasználódott a városvezetési feladatokat a közvilágítástól a tömegközlekedésig mindent elszabotáló fideszes többséggel való állóharcban; ennek során a szavazók előtt maga is a konfliktusok forrásává vált, vasárnap ezért is maradhatott alul. A polgármester és a képviselő-testület harcában volt, hogy a tömegközlekedés, a közvilágítás és a gyerekétkeztetés is veszélybe került Esztergomban. 

De az is előfordult, hogy a pártharcok ellenére megmaradt a város működőképessége – és vele együtt a városvezetés tekintélye. Szegeden például Botka László a jobboldali, fideszes-jobbikos képvise-lőtestületi többség mellett is képes volt a konfliktusok mederben tartására, sőt, vasárnap nemcsak ő maga könyvelhetett el sikert, de a baloldal is visszavette a városházi többséget.

Kákai László, a Pécsi Tudományegyetem önkormányzati politikával foglalkozó docense az Indexnek elmondta, hogy bár 1998-tól kezdve a jogszabályok is folyamatosan erősítették a polgármesterek szerepét, a képviselő-testület mégis megkerülhetetlen – az önkormányzati törvény alapján a költségvetéstől a tisztségviselőkön át az önkormányzat által működtetett intézmények működtetéséig mindenhez szükség van a képviselő-testületi jóváhagyásra. Szegeden például a korábbi, jobboldali többségű képviselő-testület Botka László ellenállását leküzdve tudta keresztülvinni akaratát fontos személyi kérdésekben.

Ezért ha csak valaki nem akarja kenyértörésig – azaz előrehozott választásig – vinni a dolgot, akkor keresnie kell a kiegyezést. A kiegyezésre Kákai szerint leginkább a több ciklust kitöltő, tapasztaltabb polgármestereknek van esélyük, akik nagy gyakorlattal bírnak abban, hol és mennyit kell engedniük, mihez kell ragaszkodniuk. 

A feladat szépségét és bonyolultságát most számos jelentősebb településen megtapasztalhatják a városok vezetői.

A teljes cikk itt olvasható:
http://index.hu/belfold/2014/10/17/onkormanyzat_kepviselo
_testulet_polgarmerster/

Forrás: Index

 

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu