Megmaradt a „férfiuralom” az önkormányzatokban
A 20 ezernél népesebb városok közül hatnak, a fővárosi kerületek közül egynek lett női polgármestere
Több női polgármester lát munkához a nagytelepüléseken a most kezdődő önkormányzati ciklusban, mint az előzőben. Eggyel több. A megyeszékhelyeken, megyei jogú városokban, illetve a húszezer lakosúnál nagyobb településeken eddig összesen hat női polgármester tevékenykedett. Mostantól heten lesznek.
Értelemszerűen a férfi polgármesterek száma egy fővel csökken: immár nincsenek százan. „Mindössze” 99-en láthatnak munkához ebben a ciklusban.
A Feminfo összesítése szerint nagy sikertörténetnek nem nevezhető, hogy a hatvan legnépesebb magyarországi település közül nem négyet, hanem ötöt fog nő irányítani a következő öt év során.
Budapesten is férfiuralom van. A 33 tagú fővárosi közgyűlésbe mindössze három nő került be. Közülük csak a VI. kerületben újraválasztott Hassay Zsófia szerzett mandátumot polgármesterként, a többiek listás jelöltekként jutottak be a fővárost irányító testületbe. Ahogy tehát az előző ciklusban is, most is ő a 23 budapesti kerület egyetlen női polgármestere.
A közgyűlések összetételét vizsgálva pedig azt látjuk, hogy négy megyei közgyűlés férfiklub lesz, míg a többiben sem sokkal jobb a helyzet: az egyötödöt csak Vas megyében éri majd el a nők aránya. A közgyűlésekben országosan 12 százalék alatt marad a nők aránya, ami alig jobb, mint az országgyűlési mutató, ahol kilencven százalékos férfitöbbség hozza a döntéseket.
Forrás: Feminfo - InfoRádió