Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. december 27.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Az elemzők szerint nem változtak az erőviszonyok
A Fidesz-KDNP megismételte 2010-es győzelmét – A Jobbik lett a második párt – A baloldalon az MSZP szerepelt legjobban

Nem változtak az önkormányzati politikai erőviszonyok a 2014. október 12-i önkormányzati választás alapján – mondták az MTI megkérdezte elemzők – Lánczi Tamás, a Századvég és Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője – a voksolás eredményeinek nyilvánosságra kerülése után. „Először fordult elő, hogy az önkormányzati választások eredménye négy év elteltével szinte megismétlődjön” – hangzott el az InfoRádió választási műsorában, amelynek Magyar Kornélia a Magyar Progresszív Intézet igazgatója és Török Gábor politikai elemző volt a vendége.


Lánczi Tamás (Századvég):

Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője szerint a Fidesz-KDNP a várakozásoknak megfelelően megismételte 2010-ben aratott elsöprő önkormányzati győzelmét. A szakértő úgy látja, első ránézésre a Jobbik megyei közgyűlésekben látható erősödése jelentheti a legnagyobb változást, ezt azonban szerinte elsősorban a baloldal szétesettségének következménye, nem pedig az ellenzéki párt áttörésszerű erősödése.

A Századvég munkatársa hangsúlyozta továbbá, hogy az elnyert polgármesteri tisztségek száma alapján a baloldal és a Jobbik valójában fej-fej melletti versenyben áll. Kiemelte azt is, hogy a baloldal esélyeit a következő, országos választások nélküli három és fél évben egy tét nélküli és elhúzódó belháború nehezítheti, amelynek részeként Gyurcsány Ferenc feltehetően a baloldal újraegységesítéséért küzd majd, míg az MSZP a volt kormányfőtől független vezető szerep betöltését tervezi.


Juhász Attila (Political Capital):

Juhász Attila, a Political Capital (PC) vezető elemzője szerint a Fidesz alacsonyabb részvétel mellett, kis veszteséggel megismételte négy évvel korábbi sikerét, Tarlós István főpolgármester pedig Budapesten is biztos győzelmet aratott, és kényelmes közgyűlési többséggel irányíthatja a várost. Szólt arról is, hogy bár a baloldal 2010-hez képest több kerületi polgármestert adhat, a megyei jogú városokban alig tudtak erősíteni, a kisebb települések szavazóitól meghatározott megyei közgyűlésekben pedig szinte mindenhol megelőzte őket a Jobbik.

A PC munkatársa úgy gondolja, nem lesz változás a baloldalon a következő években, vagyis egymással szemben politizálva mindegyik párt a maga útját járja majd, amiből rövidtávon a kormányoldal és a Jobbik húzhat hasznot. Juhász Attila ettől függetlenül túlzónak nevezte Vona Gábornak, a Jobbik elnökének azon kijelentését, hogy a mostani eredmények alapján a Fidesz kihívói lehetnének négy év múlva, hiszen pártja csak néhány, tízezernél több lakosú városban adhat polgármestert, az új, 33 tagból álló Fővárosi Közgyűlésben pedig csak egy képviselője lesz kompenzációs listáról.


Magyar Kornélia (Magyar Progresszív Intézet):

„A Fidesz alapvetően megőrizte pozícióit, de néhol a Jobbik a nyakára lépett – összegezte az önkormányzati választások eredményét Magyar Kornélia az InfoRádió választási műsorában. A Magyar Progresszív Intézet igazgatója rámutatott, hogy meglepő eredmények születtek több településen, például Ózdon, ahol jobbikos győzelem született. „A Jobbikról mára elmondható, hogy országos párt, tehát már nem csak Észak-Kelet-Magyarországon erős” – hangsúlyozta Magyar Kornélia. Ami pedig a baloldali erőiszonyok alakulását illeti: itt is apró elmozdulások történtek - tette hozzá.

„Összességében kijelenthető az, hogy az összefogósdi – még ha koordinált indulás formájában valósul is meg – összválasztói szinten továbbra sem egy vonzó termék. Még most is érvényes az, amit az európai parlamenti választás után megállapítottunk, hogy az autonóm politizálást jobban díjazzák a választók, még akkor is, ha ez adott esetben rövidtávon pozícióvesztéssel jár” – értékelte a Magyar Progresszív Intézet igazgatója.


Török Gábor politikai elemző:

Török Gábor politikai elemző rámutatott: nem volt még olyan önkormányzati választás Magyarországon, amely ennyire hasonlított volna a négy évvel azelőttihez eredményeiben. A Fidesz kétségtelenül néhány helyen veszített pozíciókat. Voltak a korábbiaknál szorosabb eredmények, ugyanakkor az összkép ugyanolyan egyértelmű, mint 2010-ben.

„Azért ez négy év részben parlamenti, részben önkormányzati kormányzás után elég komoly eredmény a Fidesz részéről” - értékelte. Az adatokat elemezve kiemelte, hogy 23 megyei jogú városból 20-at, a 23 fővárosi kerület közül 17-et megnyert a Fidesz, jelentős többsége van a fővárosi közgyűlésben, övé a főpolgármesteri pozíció és a 19 megyei közgyűlési választásból mindet megnyerte, 18-at abszolút többséggel. „Ha ezt távolról szemléljük, akkor teljesen egyértelmű, hogy ez a Fidesz elsöprő sikere” – hangsúlyozta Török Gábor.

A részletekben azért akadnak még szerinte érdekességek. A politikai elemző egyrészt érdekesnek nevezte azt, hogy a baloldali dominanciaharcon belüli szereplőket figyelve a szocialista párt lényegesen jobban szerepelt ott, ahol listás választások voltak, mint a DK és különösen, mint az Együtt. A szocialista párt több mint dupla annyi szavazatot szerzett a megyei közgyűlési választásokon, mint a DK.

„Ami pedig még fontosabb, hogy a Jobbik a megyei közgyűlések szinte mindegyikében rávert a többi politikai erőre, tehát a Jobbik lett a második párt” – mutatott rá Török Gábor. Jelezte, hogy a korábbi három polgármesteri helyét megháromszorozta a Jobbik, olyan helyeken is labdába tudott rúgni, ahol korábban nem. Ha nem is közvetlenül, de általa támogatott polgármestere lett egy megyei jogú városnak, Békéscsabának és több fontos pozíciót – Tapolca, Ózd – is megszerzett.

„Ugyanakkor a Jobbik második helye nem jelenti azt, hogy a párt a Fidesz szintjére lépett volna: a Jobbik nagyon messze van ma is Fidesztől, a megyei közgyűlési választási eredményeket nézve a Fidesz több mint kétszer annyi szavazatot szerzett a Jobbiknál” – hangsúlyozta a politikai elemző.

„2009 óta tehát ez a hatodik választás, amelyet a Fidesz elsöprő többséggel nyert meg. Az alapvető kérdés innentől kezdve az, hogy lesz-e majd hetedik ilyen választás is, vagy most lezárult a 2009 és 2014 közötti korszak. Ez a következő három évben dől el” – mondta Török Gábor.

 

Forrás: MTI - InfoRádió

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu