Megélhetési lehetőségek hátrányos helyzetűeknek
Az önkormányzatoknak még két hete van a szociális földprogramba való bekapcsolódásra
A hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáról és a szociális földprogramról tartott sajtótájékoztatót július 20-án Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár és Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. Kovács Zoltán hangsúlyozta: A Kormány elszánt abban a tekintetben, hogy biztosítsa mindenki számára a munkából való megélhetés lehetőségét, hogy aki képes rá az dolgozzon.
Mint elmondta, ezt szolgálja a frissen kihirdetett közfoglalkoztatással kapcsolatos új jogszabály is, amely átalakítja a szociális ellátás rendszerét, és előtérbe helyezi a foglalkoztatásra ösztönzés célját, valamint az olyan gazdaságpolitikai lépések, amelyek a vállalkozások számára kedvező helyzetet teremtenek, ösztönzik a nemzetközi befektetői bizalom helyreállását és csökkentik a bürokratikus terheket.
Az államtitkár bejelentette, hogy a hátrányos helyzetűek munkához jutásának támogatása érdekében, Európai Uniós forrásból, 60 milliárd forintos program indul, amely 2011 és 2015 között 60-70 ezer embert segíthet az elhelyezkedésben. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Munkaügyi Központok és az Országos Cigány Önkormányzat bevonásával szervezett program célcsoportjába tartoznak a pályakezdők, az alacsony iskolai végzettségűek, az 50 év felettiek, a GYES-ről, a GYED-ről, vagy az ápolási díjról a munkaerőpiacra visszatérők és a tartósan munkanélküliek. Számukra az elhelyezkedést segítő bértámogatások és képzési lehetőségek nyílnak meg.
Kovács Zoltán kifejtette, az Új Széchenyi Terv keretében egyfelől a munkáltatók részesülhetnek támogatásban, amennyiben új munkahelyeket teremtenek a hátrányos helyzetű munkavállalók számára, másfelől az álláskeresők kaphatnak személyre szabottan támogatást a vállalkozóvá váláshoz, a munkába járáshoz és részesülhetnek képzésekben, munkaerőpiaci szolgáltatásokban. A program keretében nagyjából 49 ezer fő konkrét foglalkoztatása és 35 ezer fő képzésének támogatása várható. A program az Országos Cigány Önkormányzattal együttműködésben legalább 15 százalékos roma részvétellel valósul meg - tette hozzá az államtitkár.
Balog Zoltán összefoglalta a szociális földprogram eddigi eredményeit. Mint elmondta: a modell értékű program - amely egyszerre képes orvosolni a megműveletlen földek, a munkanélküliség és a segélyezés problémáit - idén a tavalyi keret kétszeresével, mintegy 300 millió forinttal valósul meg. Azok az önkormányzatok, amelyek még szeretnének bekapcsolódni, a kertkultúrát és a vidéki Magyarország önellátását elősegítő kezdeményezésbe, még két hétig pályázhatnak.
kormany.hu