Idén feláll a takarékszövetkezeti garanciaközösség
Németh Lászlóné: a kormányzat célja, hogy a magyar bankrendszer legalább felerészt hazai tulajdonban legyen
A takarékszövetkezetek átvilágításának december elejére tervezett lezárásával létrejön egy, a betétesek, ügyfelek számára teljes biztonságot jelentő garanciaközösség – mondta Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára 2014. szeptember 17-én Hatvanban, sajtótájékoztatón.
Németh Lászlóné kiemelte: a garanciaközösséghez idén nyáron csatlakozott a Hatvan és Vidéke Takarékszövetkezet, amely egyike azon szövetkezeteknek, amelyeket a legkiválóbbak közé soroltak az átvilágítás során.
Az államtitkár rámutatott: a decemberre felálló rendszer képes lesz arra is, hogy eljuttassa a gazdálkodóknak a kormányzati céloknak megfelelően kialakított hiteltermékeket.
Hozzátette: a kormányzat ugyanakkor a takarékszövetkezeti rendszer révén, a helyben jelentkező igények összesítésével juthat azokhoz az információkhoz, amelyek szükségesek bizonyos banki termékek kidolgozásához.
Németh Lászlóné kitért arra is: a takarékszövetkezeti rendszer és a Magyar Posta között kialakítandó szoros együttműködés eredményeként be tudják vonni a postai hálózatot a takarékszövetkezetek számára kidolgozott termékek értékesítésébe.
Felidézte: a kormányzat célja, hogy a magyar bankrendszer legalább felerészt hazai tulajdonban legyen. Mint fogalmazott, fontos, hogy a bankok által megtermelt haszon az országban maradjon, illetve a döntések is az országon belül szülessenek meg.
Rámutatott: szükség van egy „vidék bankjára”, amely azokat a gazdálkodókat is kiszolgálja, akiket a nagyprojektekre szakosodott, kis kockázatot vállaló bankrendszer nem látott el. Ezt a célt pedig az országban mindenütt jelen lévő, 150 éves tradícióval bíró takarékszövetkezeti rendszeren keresztül a legkönnyebb elérni.
Hozzátette: az év végére felálló garanciaközösség az állam által a takarékszövetkezeti rendszer számára biztosított 136 milliárd forintnak köszönhetően erős biztonsági hálót képez.
Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy a takarékszövetkezeti integrációval létrejövő bankrendszer az emberek, az ország érdekeit tudja képviselni.
Az integrációban részt vevő Hatvan és Vidéke Takarékszövetkezettől kapott tájékoztatás szerint a pénzintézet Heves megye legnagyobb takarékszövetkezete.
Az észak-magyarországi régió legtőkeerősebb takarékjának mérlegfőösszege 17,5 milliárd forint. Százegy munkatársuk van, 21 kirendeltséggel és két betétgyűjtő hellyel rendelkeznek.
Forrás: MTI