Patthelyzet alakulhat ki az új Fővárosi Közgyűlésben
Kaotikus állapotok alakulhatnak ki az új fővárosi közgyűlésben, ha a bal- és jobboldal fej fej mellett végez az októberi önkormányzati választáson – derült ki az Origo számításaiból. A normális kormányzáshoz az sem elég, ha a két nagy tömb közül az egyik többségbe kerül, és főpolgármestert is ad. Ugyanis a kettős többség elvének bevezetése még így is patthelyzetet hozhat.
Ennek értelmében nem elég egy-egy határozat elfogadásához a testületi tagok több mint felének az igen szavazata, hanem ahhoz a fővárosi lakosság több mint felét képviselő polgármestereknek is zöld utat kell adniuk.
Alaposan megváltoztatja a fővárosi közgyűlés és a teljes budapesti politika eddigi működését a választási rendszer átalakítása, valamint a kettős többség bevezetése a döntési eljárások során. Amint arról az Origo is beszámolt, a parlament nyáron fogadta el a fővárosra vonatkozó új önkormányzati választási szabályokat. Korábban arányos listás rendszerben választották meg a 32 fővárosi képviselőt, októberben azonban a 23 kerületvezető mellett kilenc, kompenzációs listáról megválasztott politikus és a főpolgármester lesz tagja a 33 fős testületnek.
Az EU-t másolták
Az egyik legnagyobb újdonság az úgynevezett kettős többség bevezetése lesz, amely nagyban hasonlít az Európai Unió Tanácsában a lisszaboni szerződés hatályba lépése óta alkalmazott rendszerhez. A tanácsban akkor érik el a minősített többséget egy-egy szavazás során, ha legalább a tagállamok 55 százaléka támogatja a javaslatot, és azok legalább az EU népességének 65 százalékát képviselik. Budapesten egy döntéskor egyrészt szükség lesz arra, hogy a többség – vagyis a 33 képviselőből legalább 17 – jóváhagyja a javaslatot, másrészt legalább annyi kerületi polgármester igen szavazata is kell majd, ahányan Budapest összlakosságának minimum a felét plusz egy embert képviselik.
Az új szavazási rendszerben tehát kulcsszerepe lesz annak, hogy egy-egy döntés során az adott ügy támogatói mely kerületeket állítják maguk mellé, mivel a szavazati súlyok között akár 5-6-szoros eltérések is lehetnek. A képletet tovább bonyolíthatja majd az is, hogy hiába szerez több polgármesteri és kompenzációs listás helyet mondjuk a jobboldal, ha a baloldal mellett döntenek azok a kerületek, ahol a fővárosiak többsége él.
A teljes cikk itt olvasható:
http://www.origo.hu/itthon/20140813-teljesen-megvaltozik-osztol-a-budapesti-politizalas.html
Forrás: Origo