Gyanús közbeszerzéseket talált az LMP Szekszárdon
Hadházy Ákos szerint extrém címeken csorgattak ki uniós pénzeket magánkézbe a tolnai megyeszékhelyen
Az LMP felszólítja a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy vizsgálja ki a magyarországi európai uniós közbeszerzéseket – közölte 2014. június 6-án a korábban a szekszárdi trafikmutyit leleplező Hadházy Ákos, a párt önkormányzati képviselője. Hozzátette, feljelentést tesznek jövő héten, mert sok közbeszerzési ügyben felmerül a hivatali visszaélés és a hűtlen kezelés gyanúja.
A szekszárdi városvezetés több esetben távoli, ismeretlen, gyakran honlappal sem rendelkező cégeket hívott meg ajánlattételre. Hadházy Ákos azt állítja, „extrém címeken” csorgattak ki uniós pénzeket magánkézbe, például 15 millió forintot költöttek teremfoglaltsági szoftverre, de ugyanennyit fizettek ki egy gyerekek számára rendezett kétnapos rendezvényre is.
Hozzátette: az LMP jogászai több közbeszerzési ügyet is megvizsgáltak, sok esetben egyértelműen bizonyítható a hivatali visszaélés és a hűtlen kezelés tényállás. Ezek miatt a jövő héten feljelentést is tesznek – közölte a politikus. Elmondta, több közbeszerzésnél is előfordult, hogy az ajánlattevő cégeknek megegyeztek az adataik, telephelyük, tulajdonosi körük.
Amikor a polgármestert megkérdezte, miért épp ezeket a cégeket hívta meg a pályázatra, azt válaszolta, nem emlékszik – tette hozzá.
A képviselő, aki 130 közbeszerzést nézett át, az mondta, 120 esetben szinte fillérre megegyezett a városvezetés által a projektre szánt becsült ár és az ajánlattételi összeg. Mindezek alapján Hadházy Ákos úgy véli, egy olyan szervezett céghálózatról lehet szó, mint amilyenről Zuschlag János, a börtönből nemrég szabadult volt szocialista képviselő ügyében, aki szervezett céghálózatot hozott létre, hogy ifjúsági támogatásokat kiszervezzen magánkézbe.
Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón azt mondta: az LMP nyilvánosságot és átláthatóságot követel az uniós források elosztásánál. A politikus szerint 2010 előtt is komoly problémák voltak az uniós pénzek felhasználásában, 2010-ben pedig az addig némi átláthatóságot garantáló civilek kikerültek a pályázatértékelő bizottságokból, és helyükre – az LMP szerint vélhetően Fideszhez közeli – szakértők kerültek.
Forrás: MTI