Hosszúra nyúlik a Magasház bontása előtti eljárás
Az állam csak akkor ad pénzt a munkálatokra, miután az épület a pécsi önkormányzat tulajdonába került
Több mint két hónap már eltelt a pécsi Magasház lebontására adott féléves határidőből, azonban eddig még semmi nem történt, a szellemház teljes valójában éktelenkedik. A városházán azt mondják, az önkormányzati tulajdonba kerülését követően a „lehető leghamarabb” elkezdődhet a munka – írja a Pécsi Újság.
A kormányhivatal szakhatósága még 2014 áprilisának végén jóváhagyta a Magasház bontási tervét azzal, hogy az épület eltüntetésére hat hónap áll rendelkezésre. Azóta már több mint két hónap eltelt, ám hírük-hamvuk sincs a toronydaruknak.
A Pécsi Újság megkérdezte a városházán, hogy áll jelenleg az ügy, ám csak szűkszavú választ kapott. Úgy fogalmaztak, az épület továbbra sem az önkormányzaté, még mindig magántulajdonban van. A cég, a La Torre felszámolás alatt áll, az eljárás eredményeképpen lehet a város ismét birtokon belül. Azonban az, hogy ez mikorra várható, a felszámolás menetétől függ, így a bontás is, amit a lehető leghamarabb szeretnének elkezdeni. A munkálatok érdemi előkészítése már megtörtént. A felszámolóval egyeztettek, az eljárás a jogszabályi előírásoknak megfelelő ütemezéssel zajlik.
Annak, hogy ki az épület tulajdonosa, a bontás szempontjából óriási jelentősége van. A munkálatokra a pénzt (egymilliárd forintot) az állam adja, ámde csak akkor, ha a ház már a városé. A felszámolás során azért kerülhet az önkormányzat kezére az épület, mert a jelenlegi tulajdonos a városházának (is) tartozik.
Maga a felszámolási procedúra viszont – a hírportál értesülése szerint – viszont még akár további hónapokig is elhúzódhat.
Korábban dr. Hargitai János – akkor még kormánymegbízottként – azt nyilatkozta, a bontás szerinte legkorábban májusban elkezdődhet, sőt, akár még korábban is. A bontási határozat kiadása, és a tervek jóváhagyása után viszont a kormányhivatalnak már nincs ráhatása arra, ki és mikor bont.
Legkorábban akkor léphetnek az ügyben, ha letelik a féléves határidő és a ház még mindig áll: akár milliós tételű bírságot is kiszabhatnak, ráadásul többször is – kérdés persze, hogy ennek a gyakorlatban milyen hatása lenne az adósságban már nyakig úszó cégre.
Forrás: Pécsi Újság