Milliárdos árvízvédelmi védvonal épül Nagymaroson
Befejező szakaszához érkezett a Dunakanyar környezetébe illeszkedő árvízvédelmi beruházás Nagymaroson. Az uniós forrásból megvalósuló, 1 milliárd forintot meghaladó összköltségvetésű fejlesztés, a lakosság ötödét, mintegy 1000 fő megvédését jelenti. . A védvonal kiépítése 2390 méter hosszban alépítménnyel, gáttesttel és mobil elemek kiépítésével történik. Az utolsó fejlesztési szakasz befejezési határideje 2014.augusztusa.
Nagymaros Város és Önkormányzata több évtizede küzd a magas Dunai vízállások miatt keletkező egyre súlyosabb nehézségekkel. A megnövekedett árvízszint és az elöntés gyakorisága miatt, a város belterületének teljes Duna-parti sávja a 12-es főútig egyre gyakrabban víz alá került, amely korábban „csupán” 10-15 évenként ismétlődött. Az utóbbi évtizedben, azonban ezek gyakorisága megnőtt. A védekezési költségek és elöntési károk egyre nagyobb terhet jelentettek a városnak, amely elengedhetetlenné tette a fejlesztést.
A védvonal tervezésénél döntő szempont volt a korábbi védekezési tapasztalatok felhasználása és a természeti környezet figyelembevétele. Ez a beruházás olyan módjának meghatározását igényelte, amely a rendelkezésre álló költségkeret mellett a minél szélesebb körű védekezést teszi lehetővé, egyben illeszkedik a Dunakanyar, mint Országos Kiemelt Üdülőkörzet környezetébe.
A végleges műszaki megoldásokat széleskörű vizsgálatokkal és megvalósíthatósági tanulmányokkal támasztották alá.
A települési értékek figyelembevételével történő fejlesztés eredményeként megvalósul az érintett lakosság 96 százalékban történő bevédése. A védvonal kiépítése 2390 méter hosszban alépítménnyel, gáttesttel és mobil elemek kiépítésével történik. Amely a védekezési aknák építését, valamint az üzemeltetésükhöz 14 db szivattyú beszerzését, továbbá az eszközök és a mobil elemek tárolására alkalmas 576 négyzetméter alapterületű csarnok megépítését takarja.
A védekezés alá vont terület teljes hossza 3 fejlesztési ütemre osztható, amely szerkezetében és beépítésében is különbözik. A 2 éve megkezdett beruházás befejező fejlesztési üteméhez érkezett. Az utolsó fejlesztési szakasz befejezési határideje 2014.augusztusa.
Forrás: MTI