„Adj király katonát” – kiállítás az I. világháborúról
Gödöllőn megkezdődött „A régi ház 1914- 2014 – Kezdet és vég” elnevezésű tematikus év rendezvénysorozata
A Gödöllői Városi Múzeum „Adj király katonát" című kiállításával 2014. március 22-én megnyílt „A régi Ház 2014 - Kezdet és vég" elnevezésű kulturális tematikus év, aminek rendezvényei az I. világháború kitörésének 100. évfordulója köré épülnek. Az elnevezés Tormay Cécile írónő 1914-ben e címmel megjelent könyvére utal.

A tárlat gazdag műtárgyanyaga átfogó képet igyekszik adni az I. világháború időszakáról
Már a megnyitó is rendhagyóra sikeredett, azt ugyanis ez alkalommal nem a kiállítási térben, hanem a múzeum belső udvarán rendezték meg. A szervezők döntése azért esett e szokatlan helyszínre, mert a felépített installációk valóban „hadiállapotot" teremtettek a múzeum falai között. Az eseményen Gémesi György, Gödöllő polgármestere mondott köszöntőt.
„ Az idei tematikus év keretében nem ünnepelünk, hanem emlékezünk, egy korra, annak kultúrájára, művészetére - hiszen a háborús években is születtek művészeti alkotások" - fogalmazott a polgármester. Mint mondta, a tematikus évhez csaknem negyven rendezvény kapcsolódik, amik a városi kulturális műhelyek összefogásával valósulnak meg.
A polgármesteri köszöntő után Ravasz István alezredes, hadtörténész-muzeológus, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa nyitotta meg az új időszaki kiállítást. Beszédében történeteken keresztül idézte meg az I. világháború katonáinak mindennapjait, a front és a hátország életét. A kiállításról szólva elmondta, amellett, hogy nagyon széles skáláját mutatja be ennek az időszaknak - a katonaéletet, a hadifogságot, a művészetet, a fegyvereket, a katonaruhákat - óriási érdeme, hogy alulnézetben láttatja a kort és az eseményeket.
„Nem az uralkodótól kezdik, hanem az egyszerű embertől. A magánszemélyt, a katonát mutatja be. Alulnézet nélkül nem lehet megérteni az adott korszakot. Az ilyen kiállításokból minél több kellene" - jelentette ki az alezredes.
A megnyitón Kerényiné Bakonyi Eszter, a Gödöllői Városi Múzeum igazgatója köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették a kiállítás megvalósítását, többek között azoknak a magánszemélyeknek is, akik családi emléktárgyaikkal, fotóikkal tették teljessé az összeállított anyagot.
A tárlat gazdag műtárgyanyaggal átfogó képet igyekszik adni a háborús állapot különböző dimenzióiról, a front és a hátország kapcsolatáról. A kiállítás egy része bemutatja a fronton szolgáló katonák körülményeit, egyaránt megemlékezik a harcoló és sok esetben sebesülten hazaérkezőkről, és az idegenben elesettekről, akiket sok esetben a harctereken temettek el.
A kiállításon a látogatók megtekinthetik a háborúban használt fegyverek egy részét, és megszemlélhetik a gyógyítás eszközeit is, melyekkel az okozott sérüléseket próbálták orvosolni. A lövészárkok mellett felidézik a királyi kastélyban kialakított hadikórházat, és bepillanthatnak a község magánházaiba is. Az érdeklődők megismerhetik a katonai viseleteket, megtudhatják, hogyan változtak azok a háború folyamán, s megtudhatják azt is, miről írtak abban az időben a gödöllői lapok: a Gödöllői Hírlap, illetve a Gödöllő és Vidéke.
Dokumentumok, tárgyak idézik fel az itthon maradt családtagok: feleségek, gyermekek mindennapjait, de Remsey Zoltán, Remsey Jenő és Nagy Sándor alkotásain keresztül megtudhatják azt is, hogyan hatott a háború a Gödöllő életének szerves részét képező szecessziós művésztelep alkotóközösségére.
A kiállítás kurátorai Fábián Balázs, Ivókné Szajkó Ottília és Kerényiné Bakonyi Eszter. A gödöllői művésztelepről szólóanyagot Őriné Nagy Cecília gondozta.
A tárlatot 2014. november 2-ig láthatják az érdeklődők.
Forrás: Gödöllő Városi Hírportál