Új ipari-gazdasági övezet jöhet létre Közép-Alföldön
Egy közép-alföldi gazdasági övezet kialakításának előkészítése ügyében írt alá konzorciumi megállapodást Zombor Gábor, Kecskemét és Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere 2014. február 27-én, Tiszakécskén. A kecskeméti városvezető szerint a két város Közép-Alföldre ható együttműködése egyedülálló a magyar fejlesztéspolitikában.
Zombor Gábor hangsúlyozta: a két városban megteremtődtek a feltételei annak, hogy hosszabb távú együttműködés keretében az ország egy új ipari övezetét hozzák létre, amely a környező településeknek is segít abban, hogy gazdaságilag megerősödjenek. Kecskemét polgármestere emlékeztetett arra, hogy hosszú előkészítés után 2013-ban egyeztette gazdasági programját a két város, és akkor döntötték el, hogy előkészítik a szorosabb együttműködést, amely a környező településeket is érinti.
Kecskemét önkormányzata 2014. január 14-én pályázatot nyújtott be „Kecskemét - Szolnok közúti kapcsolatának fejlesztése című projektjavaslatra vonatkozó Részletes Megvalósíthatósági Tanulmány készítése, a Közép-alföldi gazdasági övezet kialakításának előkészítése" címmel a KIKSZ Közlekedésfejlesztési Zrt.-hez.
A pályázathoz hiánypótlásként be kell nyújtani a konzorciumi együttműködési megállapodást, amely alapján Szolnok és Kecskemét önkormányzata együttműködik a pályázat megvalósításában. Zombor Gábor Tiszakécske részvételét az együttműködésben stratégiai szempontból fontosnak nevezte. A kecskeméti városvezető szerint a két város Közép-Alföldre ható együttműködése egyedülálló a magyar fejlesztéspolitikában.
Szalay Ferenc, a konzorcium legfontosabb feladatának az úthálózat fejlesztését nevezte, amely a további gazdasági együttműködés alapját jelenti. A fejlesztés jelentősen emeli a Közép-Alföld gazdasági fejlődésének lehetőségét - fűzte hozzá. Szolnok polgármestere szerint a közlekedési infrastruktúra fejlesztése nem azt jelenti, hogy az M8-as autópálya építése háttérbe szorul. Rámutatott: arról van szó, hogy az autópálya- építés kiegészítéseként, valószínűleg hamarabb elkészülő útépítéssel elindítsák a fejlesztést. Jelezte: Kecskemét elvállalta, hogy a közös projektben a közlekedésfejlesztés mellett a gazdaságfejlesztést is koordinálja.
Szalay Ferenc leszögezte: az Európai Unió 2014-ben induló költségvetési ciklusában Szolnok város és Jász-Nagykun-Szolnok megye fejlesztési terveinek az élén Szolnok és Kecskemét gazdasági együttműködése áll. Erre a fejlesztési elképzelésre 100 milliárd forint nagyságrendű összeg állhat rendelkezésre a gazdasági innovációs programon belül, valamint a megyék fejlesztési lehetőségeit is lehet majd használni fűzte hozzá. Fontosnak nevezte, hogy a két város, a két térség kapcsolódása az idegenforgalom, a turizmus lehetőségeit is jelentősen javítsa.
Kovács Ernő, Tiszakécske polgármestere méltatta, hogy Kecskemét a hazai autógyártás egyik kiemelkedő centrumává vált, miközben Szolnokon egy új kötöttpályás járműgyártási bázis bontakozik ki. Hozzátette: Tiszakécske két termálfürdővel rendelkezik, ezért a város idegenforgalmának szempontjából nagy előrelépés lesz az úthálózat fejlesztése.
Forrás: MTI