Kezdődik a területi fejlesztések tervezési időszaka
2014-től a fejlesztési források jelentős részét a helyi szereplők tervezhetik és a végrehajtásban is részt vehetnek
Intenzív tervezési és egyeztetési időszak áll előttünk, nemcsak kormányzati, hanem területi és helyi szinten is - mondta Komoróczki István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tervezéskoordinációért felelős államtitkára 2014. február 11-én, Budapesten, a Területi Tervezési Szakmai Konferencia és Konzultációs Napok megnyitóján.
A rendezvényen a szervezők - így a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Széchenyi Programiroda Tanácsadó és Szolgáltató Nonprofit Kft., valamint a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal - áttekintik a területi és városi programtervezeteket, amelyek már beérkeztek a minisztériumba.
Komoróczki István hangsúlyozta: Magyarország számára az egyik legfontosabb kormányzati feladat a 2014-2020 közötti európai uniós tervezési időszakhoz kapcsolódó fejlesztéspolitikai dokumentumok elkészítése és beterjesztése az Európai Bizottsághoz. Ennek első lépéseként a Kormány várhatóan február végéig benyújtja a Partnerségi Megállapodás című stratégiai dokumentumot, majd ezt követően március 31-ig az operatív programokat.
Greinstetter Balázs gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkár előadásában elmondta, hogy a fejlesztési források jelentős részét - a Területfejlesztési Operatív Program (TOP) közel egészét, és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) 50 százalékát - 2014-től a helyi szereplők tervezhetik, és a végrehajtásban is részt vehetnek. Ennek keretében a megyék a tervezés során összesen 450 milliárd forinttal, a megyei jogú városok 220 milliárddal, a kistérségek pedig további 330 milliárddal kalkulálhatnak majd - a többi operatív program hozzájárulása mellett.
A háromnapos konferencia során a résztvevők megvitatják valamennyi megye, megyei jogú város, továbbá Budapest és a Balaton Térség fejlesztési elképzeléseit az operatív programok által biztosított keretek és lehetőségek tükrében.
Forrás: NGM