Eddig csaknem 50 ezer fiatal váltotta ki a Start kártyát
2007. 04. 23.
Eddig csaknem 50 ezer fiatal váltott ki Start kártyát 2005 ősze óta, az érvényes kártyák száma 47 073, ebből 12 784-et Budapesten váltottak ki - tájékoztatott a Szociális és Munkaügyi Minisztérium.
A kártyát érdemes akkor kiváltani, amikor munkalehetőség adódik, mert a kártya érvényessége két év alatt abban az esetben is lejár, ha az adott fiatal nem vette igénybe a kártya által nyújtott kedvezményt. Az érvényességnél figyelembe kell venni azt is, hogy a kártyát a 25 évnél, felsőfokú végzettségnél a 30 évnél fiatalabbak használhatják. Azok közül, akiknek érvényes Start kártyája van, 14 975 felsőfokú végzettségű.
A kártyával rendelkező fiatal munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók az első évben a bruttó munkabér szerinti 15, a második évében 25 százalékos mértékkel teljesíthetik a társadalombiztosítási és a munkáltatói járulékot, mentesülnek a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetése alól.
A kedvezményt a minimálbér másfélszereséig, felsőfokú végzettségűeknél annak kétszereséig érvényesíthetik a munkáltatók. A kedvezmény egymást követően több munkáltatónál is igénybe vehető. A kártyát az adóhatóság állítja ki. Ezen az adóazonosító jel, a pályakezdő neve, személyes adatai, a kiállítás és az érvényesség ideje szerepel.
Közben az Országgyűlés elfogadta a Start kártya további társadalmi csoportokra történő kiterjesztésére vonatkozó törvényt. Ezek szerint a második félévtől hasonló kedvezményt vehetnek majd igénybe azok a munkáltatók is akik ápolási díj után, vagy a különféle gyermekgondozási juttatásokat követően, vagy a gyermekgondozási díjjal egy időben vállalják a foglalkoztatást, illetve 50 év feletti, vagy legfeljebb alapfokú végzettségű tartósan regisztrált álláskeresőt vesznek fel.
Ezek a személyek a Start kártya helyett Start Plusz, illetve Start Extra kártyát válthatnak ki. Ezek a kártyák is két évig érvényesek, valamint egymást követően ugyancsak több munkáltatónál lehet igénybe venni a kedvezményt.
A Start Plusz kártya tulajdonosát foglalkoztatónak a két év alatt a munkáltatói és társadalombiztosítási járulékok helyett az első évben 15 százalékos, a második évben 25 százalékos járulékot kell fizetni és nem kell megfizetni a tételes egészségügyi hozzájárulást. Ez ugyanaz mint a Start kártyánál, a változás annyi, hogy a Start Plusz kártya tulajdonosai egységesen a minimálbér kétszeresét jelentő keresetig vehetik igénybe a kedvezményt. A Start kártyánál alapesetben a minimálbér másfélszereséig számolható el a járulékkedvezmény, csak felsőfokú végzettségűeknél lehet elszámolni annak kétszereséig.
A Start Extra kártya viszont a Start kártyánál jóval nagyobb kedvezményt ad. Ennek indoka, hogy a Start Extra kártya jogosultjainak jóval nehezebb elhelyezkedni. Az első évben a munkáltatói és társadalombiztosítási járulékok helyett egyáltalán nem kell járulékot fizetni, a második évben is csak 15 százalékot. A foglalkoztató ezen kívül két évig ugyancsak mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetése alól.
(MTI-http://hvg.hu)