Hol és hogyan tarthatók a választási rendezvények?
Állami és önkormányzati intézményekben is lehet választási rendezvényeket tartani a 2014. február 15-én kezdődő kampányidőszakban, de a fenntartók csak azonos feltételekkel bocsáthatják a jelöltek, jelölőszervezetek rendelkezésre a helyiségeiket. Tilos azonban kampánytevékenységet folytatni olyan épületben, amelyben hatóság működik. Ez alól kivételt képeznek az ötszáznál kevesebb lakosú települések, ha más közösségi célú épület nem áll rendelkezésre.
A kampánycélú rendezvényre való bérbeadás feltételeiről, így például a helyiségek díjáról az állami és önkormányzati költségvetési szervek, tehát az intézményfenntartók dönthetnek.
A kampányrendezvényeket a jogszabály egységesen „választási gyűlésnek" nevezi. Bár az új választási eljárási törvény szerint kampánycsend már nem létezik, nem változott az a korábbi szabályozás, amely szerint választási gyűlést kampányidőszakban lehet tartani, de a szavazás napján már nem tartható.
A törvény szerint a választási gyűlések nyilvánosak, azokon a rend fenntartásáról a gyűlés szervezőjének kell gondoskodnia.
Törvény tiltja a gyülekezési jog gyakorlását és a választási gyűléseken részvételt akadályozó egyes „magatartásokat". A szabálysértési törvény rendelkezései szerint, aki mást gyülekezési jogának gyakorlásában, valamint a választási gyűlésen részvételében jogtalanul akadályoz, szabálysértést követ el, az ilyen ügyekben a rendőrség jár el.
A büntető törvénykönyv is védi a gyülekezési jogot. A választási gyűlésen való részvétel erőszakkal vagy fenyegetéssel történő akadályozása három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Forrás: MTI