Sok a hiányosság a nemzetiségi önkormányzatoknál
Az Állami Számvevőszék folyamatosan hozza nyilvánosságra az elkészült jelentéseket a honlapján
A gazdálkodást érintő hiányosságokat tárt fel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a vizsgált nemzetiségi önkormányzatoknál - mondta Warvasovszky Tihamér, a szervezet alelnöke 2013. december 13-i, budapesti sajtótájékoztatóján. A megállapítások között szerepel a költségvetési, zárszámadási határozatok határidőn túli elfogadása, a törvény által előírt elszámolási kötelezettség elmulasztása, a támogatások jogosulatlan vagy nem szabályszerű felhasználása.
Horváth Balázs, az ÁSZ felügyeleti vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a fenti megállapításokon kívül fény derült a feladatalapú támogatások elszámolásának, felhasználásának hibáira, a törvény által előírt elszámolási kötelezettség elmulasztására, a támogatások jogosulatlan vagy nem szabályszerű felhasználására.
Warvasovszky Tihamér hangsúlyozta: eddig 68 nemzetiségi önkormányzatot ellenőriztek, ugyanakkor a vizsgálatokat nem lehet reprezentatívnak nevezni, és így a megállapítások sem általánosíthatók, hiszen kockázatelemzés alapján választották ki az érintetteket. Hozzátette: folyamatban 85 ellenőrzés van még.
Mind az alelnök, mind a felügyeleti vezető hangsúlyozta: az ellenőrzések során tett ÁSZ-javaslatokat a vizsgált nemzetiségi önkormányzatok többsége „befogadta", ezzel javítva gazdálkodásukat, pénzügyi elszámolásukat.
Horváth Balázs elmondta: az ÁSZ által javasolt intézkedéseket kötelezettségként várja el a nemzetiségi önkormányzatoktól, és a helyhatóságoknak harminc napon belül intézkedési tervet kell készíteniük, amelyet a számvevőszék felülvizsgál, és csak akkor fogad el, ha alkalmas a hibák kijavítására.
Az ÁSZ folyamatosan hozza nyilvánosságra honlapján az elkészült jelentéseket, pénteken 11 fővárosi és 10 miskolci nemzetiségi önkormányzat ellenőrzéséről szóló jelentést tesznek hozzáférhetővé.
Warvasovszky Tihamér megjegyezte: a Magyarországon működő 2400 nemzetiségi önkormányzat gazdálkodását az elmúlt huszonhárom évben önállóan senki nem ellenőrizte. A vizsgálatokat az tette indokolttá, hogy az elmúlt három évben jelentősen megváltozott a jogi környezet, és a nemzetiségi önkormányzatok jelentős közpénzzel gazdálkodnak.
Forrás: MTI