Rezsicsökkentés a veszteséges közszolgáltatásokból?
Az IDEA intézet elemzése szerint meglehetősen nehéz helyzetbe kerülhetnek az energiaszolgáltatók
Nehéz helyzetbe kerülhetnek az energiaszolgáltatók a rezsicsökkentés miatt - derül ki az IDEA intézet elemzéséből. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke pedig arra figyelmeztetett, hogy a szemétszállítási díj csökkentése miatt a helyhatóságok tulajdonában levő - tehát eddig sem nyereségérdekelt - vállalkozások is lehúzhatják a rolót - írja a Népszabadság.
A második és a várható harmadik körös rezsicsökkentés akár megoldhatatlan helyzetbe is hozhatja az energiaszolgáltatókat, legalábbis akkor, ha az idén január 1-jétől érvényes intézkedésekhez hasonló technikát alkalmaz a jogalkotó - állítja legújabb elemzésében az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA).
A mind nagyobb veszteségbe kényszerített cégek olcsó célpontjai lehetnek az állami felvásárlásoknak, bár a külföldi tulajdonosok várhatóan nem akarnak fillérekért megválni mind nagyobb veszteséget termelő itteni érdekeltségeiktől sem. Úgy vélik azonban, hogy a legutóbbi módosításokkal - többek közt a hálózati veszteségek el nem ismerhetőségével - tovább növelt veszteségek előbb-utóbb az állam alkupozíciót erősítik majd fel.
Az E.ON már formálisan is különválasztotta lakossági és versenypiaci szolgáltatását, januártól egy új, cégjogilag elkülönülő társaság felel a céges ügyfelekért - és ez a lépés az állami átvétel, egy esetleges kivonulás előkészítéseként is értékelhető az elemzés szerint.
Közgazdasági szempontból ugyanakkor megkérdőjelezhető, hogy miért lehet szüksége az államnak egy - újabb - több tízmilliárd forintos veszteséghalmaz megvásárlására, a politikai kommunikációs és stratégiai szempontokon kívül az állami MVM Zrt. további helyzetbe hozása merülhet fel szempontként, vélhetően ugyanis a „rezsiharc" választások utáni lezárásával valamilyen formában normalizálni kell a helyzetet.
Az eddigi hírek szerint első körben legnagyobb eséllyel a német RWE-hez kötődő Főgáz, az olasz Eni-leány Tigáz kerülhet állami tulajdonba (a fejlesztési miniszter legutóbb két, még idén lezáruló tárgyalásról tett említést), de elképzelhető, hogy a szintén RWE-érdekeltség, a tőzsdén is szereplő ELMŰ-ÉMÁSZ-csoport, illetve annak egy-egy üzletága is a gyorsan államosított cégek között lesz - vélik.
A villamos energia árának januári tíz, majd novemberi újabb 11,1 százalékos csökkentésének árát a piaci szereplőkkel fizettették meg - figyelmeztet az intézet. A gáz esetében a legnagyobb vesztes a MOL, illetve a többi elosztócég, mert nekik kellett lenyelniük a díjcsökkentésből származó veszteséget.
Minderre a cégek leépítésekkel, a beruházások visszafogásával reagáltak, de az intézet elemzése szerint a második körös rezsicsökkentésnek még súlyosabb hatásai lehetnek, és akár az ellátás biztonsága is veszélybe kerülhet.
Az intézet elemzése szerint a közszolgáltatások kilátásba helyezett államosítása után elvárt nonprofit működés is értelmezhetetlen, mert a cégek többsége a lakossági üzletágat- egy-két kivételtől eltekintve - ma is jelentős veszteséggel működteti. Vagyis: ha az áramot kilowattóránként ma is négy-öt forinttal többért veszik az állami nagykereskedőtől, mint amennyiért a lakosságnak továbbadják, haszonról ma sem lehet beszélni.
A rezsicsökkentés miatt a szemétszállításban várható zavarokra hívta fel a figyelmet az ATV Egyenes beszéd című műsorában Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Elmondta, hogy az idén 300-350 millió forintos veszteséget halmozott fel a várost és környékét ellátó - kizárólag önkormányzati tulajdonban levő, nem nyereségérdekelt - regionális hulladékgazdálkodási cég, és év végére teljesen ki fog merülni, fel fogják függeszteni a tevékenységüket.
Gémesi György szerint a társaság kiadásai 5,5 százalékkal nőttek a hulladéklerakási díj, az e-útdíj, a felügyeleti díj, a növekvő adók és járulékok miatt, miközben a bevételeik is csökkentek, mert januárban már csak 4,2 százalékkal emelhették az áraikat és végre kellett hajtaniuk a tíz százalékos rezsicsökkentést is. A polgármester nem tartotta kizártnak, hogy az érintett térség lakói hulladékszállítási közszolgáltatás nélkül maradhatnak.
Forrás: Népszabadság