A kormány célja az agrárközéposztály megerősítése
A „Földet a gazdáknak” program keretében 250 ezer hektár állami termőföldet adnak haszonbérbe
A kormány földpolitikai céljainak középpontjában a családi gazdaságok, az agrárközéposztály megerősítése áll - mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) állami földprogramért felelős államtitkára 2013. október 30-i, budapesti sajtótájékoztatóján. Bitay Márton hangsúlyozta: ez a korábbi évekhez képest paradigmaváltást jelent, ugyanis a szocialista kormányok a nagy gazdaságok térnyerésében voltak érdekeltek, a mostani kormány ezzel ellentétben a családi gazdaságokban látja a jövőt.
Ezért hirdették meg a Földet a gazdáknak elnevezésű programot, amelynek keretében 250 ezer hektár állami termőföldet adnak haszonbérbe. Ezek a földterületek a nemzeti parkok, illetve a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) vagyonkezelésében vannak. A haszonbérbeadáskor 25 hektár a szántóterület és 60 hektár a legelőterület átlagos mérete - tette hozzá az államtitkár.
Bitay Márton emlékeztetetett: a 2010 előtt a 600 ezer hektárnyi állami föld legnagyobb hányadát 600-an bérelték, ami azt jelentette, hogy egy-egy bérelt terület átlagos nagysága 1000 hektár körül volt.
A Földet a gazdáknak program eredményeként az év végére meg kívánják tízszerezni az állami földeket haszonbérbevevők számát, azaz több mint 6 ezer gazdával számolnak, akik bérelt állami földön gazdálkodhatnak majd. A bérbe adott állami terület nagysága pedig mintegy fele akkora lesz, mint korábban.
A program keretében eddig mintegy 3000 szerződést kötöttek meg. Hangsúlyozta: az eddigi nyertesek több mint 80 százaléka természetes személy, ők a földterületek kétharmadának bérleti jogát nyerték el. Emellett a nyertesek közel 70 százaléka családi gazdálkodásban műveli a termőföldet.
„Azokat az állításokat, hogy céghálózatok viszik el az állami földterületeket, vagy esetleg oligarchákhoz jutnának az állami földek, az objektív tények cáfolják meg." A számokból még az is kiderül, hogy a kormány vállalása, miszerint a családi gazdaságok arányát 80 százalékra kívánja növelni az agrárgazdaságon belül, tudatos agrárpolitika része - húzta alá az államtitkár.
Újságírói kérdésre válaszolva Bitay Márton közölte: mindenkit ellenőriznek, aki nyert a pályázatokon, hogy betartja-e a szerződésében vállaltakat. Eddig száz felett van azok száma, akiknél észrevételt tettek az ellenőrzést követően, ennek nyomán két esetben felbontják a szerződést - közölte az államtitkár.
Forrás: MTI