Óriásiak a jövedelmi különbségek a járások között
Legrosszabb helyzetben az aprófalvas és az alföldi területek vannak, a budapesti agglomeráció járásai a legjobbak között szerepelnek
A leggazdagabb város 57 százalékkal múlja felül az országos átlagot, míg a legszegényebb település 67 százalékkal marad el a hazai átlagtól - derül ki a GfK Vásárlóerő tanulmányának idei adataiból. A vásárlóerő az egy főre jutó éves elkölthető jövedelmet jelenti, beleértve ebbe az állami juttatásokat is, de nem követi a regionális árkülönbségeket - írja a Metropol.
Idén először végezték el a kutatást az újjáélesztett járások szintjén. A legrosszabb helyzetben az apró falvas térségek és az alföldi területek vannak, míg a budapesti agglomeráció járásai a legjobbak között szerepelnek. Az öt legtehetősebb járás közül három a főváros vonzáskörzetében található, míg az utolsó öt járásból négy Szabolcs-Szatmár-Bereg, egy pedig Borsod-Abaúj Zemplén megyében helyezkedik el. A legszegényebb magyar járások az átlagos ukrán szinten vannak, és a legszegényebb kelet-lengyelországi térségek mögött járnak.
A korábbi évekhez képest nem történtek nagy változások a településeket, illetve a megyéket nézve, az eltérések hasonlóak voltak. Igaz, 10-15 évvel ezelőtt jobban teljesített például a Balaton-felvidék, Zala megye és Székesfehérvár. Egy-egy beruházó ki- vagy beköltözése sokat változtathat a térség vásárlóerején: például a komáromi Nokia-gyár dolgozóinak elbocsátása már érezhető a környék vásárlóerejének visszaesésében. Másrészt a Mercedes-gyár hatására Kecskemét akár a leggazdagabb járások közé is bekerülhet.
Alaposan átrajzolja a képet, ha a budapesti kerületek is szerepelnek a járási rangsorban: a top 25-ös lista 19 helyezettje fővárosi kerület, ráadásul 12 kerület előzi meg az országosan legjobban szereplő Budakeszi járást.
Az nem annyira meglepő, hogy Budapest egészének vásárlóereje csaknem egyharmadával magasabb, mint az országos átlag, ugyanakkor a 6520 eurós eredmény érezhetően elmarad a szlovákiai és a csehországi átlagtól, a 7500 eurós szinttől.
Magyarország a tavalyi évhez hasonlóan idén is a 31. helyen áll az összesített európai rangsorban, de már Horvátország és Törökország is hazánk elé került a vásárlóerő tekintetében. A magyarok a kontinens átlagának kevesebb, mint 39 százalékából gazdálkodnak. 5009 euró a magyarok egy főre jutó vásárlóereje. Az európai átlag 12 890 euró, a legmagasabb Lichtensteinben (58 843), a legalacsonyabb Moldovában (1289).
Forrás: Metropol