Közfoglalkoztatottak gondozzák majd a műemlékeket
Tizenkét helyszínen, csaknem 200 millió forint értékben folytatódik a Belügyminisztérium programja
Idén és jövőre 12 helyszínen, csaknem 200 millió forint értékben folytatódik a műemlékek feltárását, állagmegóvását és helyreállítását célzó közfoglalkoztatási program - jelentette be 2013. október 17-én Szaló Péter, a Belügyminisztérium területrendezési, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkára.
Szaló Péter ismertetése szerint két éve indult a műemlékek környezetének rendbetételéért indított program, amely nemzeti értéket képvisel. Az állam ezt az értéket szeretné megtartani, amelyhez hozzájárulnak a helyi közösségek is - fogalmazott a helyettes államtitkár a sajtótájékoztatón. Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy ez a program később bővülhet, ennek nem lehet forráshiány az akadálya.
A projekt egyik kiemelt célja, hogy segítséget nyújtson a hátrányos helyzetű régiókban fekvő, rossz állapotú, köztulajdonban lévő műemlékeket kezelő önkormányzatoknak. A közfoglalkoztatottak mellett civilek önkéntes munkával is segítik a műemlékek környezetének rendbetételét. A program az értékteremtő kezdeményezések támogatásával hozzájárulhat az érintett településeken a foglalkoztatottság növekedéséhez és a turizmus fejlődéséhez is - áll a tájékoztató kiadványban.
Az idén indult, illetve jövőre kezdődő programok részeként egyebek mellett a füzéri, tokaji, sátoraljaújhelyi, regéci, komlóskai, szendrői és szögligeti vár, valamint a gönci, kurityáni és martonyi kolostorrom és környezete állapotának javítására nyílik lehetőség.
A program idén és jövőre 160 közfoglalkoztatott munkájára tart igényt, az ehhez szükséges 197 millió forintnyi forrást az állam biztosítja - mondta Sarkadi Márton, a szaktárca műemlékvédelmi osztályának vezetője.
Hozzátette: ez némileg eltér az általános közfoglalkoztatási programoktól, hiszen speciális szaktudást és munkát jelent. A program ezért külön keretet biztosít a régészek és a műemlékekkel foglalkozó más szakemberek munkájának finanszírozására.
Tomatás Tímea, a Szádvárért Baráti Kör korábbi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkákban nemcsak helyi civilek vettek, illetve vesznek részt, hanem az ország számos pontjáról, sőt a határon túlról is érkeztek segíteni. Felszólalásában a civilek és a szakma együttműködését sürgette.
Forrás: MTI - BM