Hírek hiányában szárnyra kaphatnak a híresztelések
Az interjúadás műhelytitkaival, a helyi lapok szerkesztési elveivel és egy integrált médiaműhely működésével ismerkedhettek meg a Békés megyei polgármesterek 2013. október 16-án, Gádoroson, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) és a Konrad Adenauer Stiftung „Helyi sajtó és az országos média viszonya - sajtókommunikáció szerepe a helyi viszonyok között" című konferencia-sorozatának utolsó állomásán.
Melega Krisztián az orosházi médiaműhely integrált szerkesztőségének működését ecseteli
Az önkormányzati sajtókonferencia résztvevőit Dr. Prozlik László, Gádoros polgármestere köszöntötte, majd a Magyar Újságírók Országos Szövetsége két vezetőjét hallgathatták meg a békés megyei polgármesterek. Tóth Károly, a szövetség elnöke az interjúra való felkészülés, illetve az újságírói trükkök elleni védekezés műhelytitkaiba avatta be hallgatóit, míg Kleer László, a MÚOSZ elnökségi tagja a helyi lapok önkormányzati kommunikációban betöltött szerepéről beszélt, különös tekintettel arra, hogy e médiumok szerkesztőinek és munkatársainak sokszor meglehetősen nehéz megőrizni függetlenségüket a kiadványt finanszírozó politikai vagy gazdasági tényezőkkel szemben.
A konzultáció második részében az Orosházi Média Kft. főszerkesztő-helyettese, Melega Krisztián tartott előadást „Három az egyben" címmel, a Békés megyei város médiaműhelyének működéséről. Mint elmondta, 2009-ben új fejezet kezdődött az orosházi sajtó történetében: létrejött egy 24 fős integrált szerkesztőség, amelynek tagjai egyszerre képezik a 14 600 példányban megjelenő Orosházi Élet című hetilap, a 15 település 6200 háztartásában fogható Orosházi Városi Televízió, valamint az oroscafe.hu hírportál stábját. Mivel számos feladatot látnak el, egyszerre több helyről, több csatornán tudósítanak, mindenkinek többfunkciósnak kell lennie: az operatőr fotózik és világosít, a tördelő korrektúrázik, az újságíró szerkeszt, ha a helyzet úgy kívánja. A működési költségek nagyobb részét a város fedezi, de az önkormányzati támogatást külsős munkákból, hirdetésekből, továbbá uniós projektek kommunikációjából származó bevételekkel is kiegészíti a cég.
A polgármesterek azt is megtudhatták, mit kell tenniük ahhoz, hogy a hírekbe kerülhessenek, illetve a településeik megjelenjenek a médiában. Elsősorban figyelemfelkeltő és informatív sajtóközleményeket kell készíttetniük, s szükség esetén személyesen is az újságírók rendelkezésére kell állniuk. Akkor sem szabad elzárkózniuk a sajtótól, ha legszívesebben hallgatnának. Az elmaradt polgármesteri nyilatkozat helyét ugyanis villámgyorsan betölti a pletyka, s az emberek fejében rögzült negatív híreszteléseket már nagyon nehéz utólag kimagyarázni - figyelmeztetett a főszerkesztő-helyettes.
Forrás: Magyar Polgármester Online