Ellenőrizte a közmunkaprogramokat a Számvevőszék
Az ÁSZ-jelentés szerint összességében eredményes és hatékony, de hiányosságoktól sem mentes a rendszer
Kedvező hatást gyakoroltak a közmunkaprogramok a foglalkoztatási arány és a munkanélküliségi ráta alakulására 2009 és 2011 között - állapította meg az Állami Számvevőszék. Az ÁSZ jelentése rámutat, hogy a közfoglalkoztatásba bevontak érintett létszáma, több mint kétszeresére emelkedett az ellenőrzött időszakban. Az összesen 227 milliárd forint felhasználásának ellenőrzése során kiderült ugyanakkor, hogy nyilvántartási, adatrögzítési és tervezési hiányosságok voltak a rendszerben.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) álláspontja szerint a közmunka rendszerében dolgozók a nemzetgazdaság elsődleges munkaerőpiaci tartalékát jelentik. A foglalkoztatás bővítése nélkül nehezen tartható kézben az államadósság, illetve nehezebben kezelhetők a makro-kockázatok.
A közfoglalkoztatás rendszerének ellenőrzéséről tartott sajtótájékoztatón Holman Magdolna felügyeleti vezető hangsúlyozta, az ÁSZ a téma foglalkoztatáspolitikai és társadalmi jelentőségére figyelemmel ellenőrizte a közfoglalkoztatás és a hozzá kapcsolódó képzések támogatási rendszerének hatékonyságát, eredményességét. A közfoglalkoztatás szerepe a tartós munkanélküliek foglalkoztatásában az elmúlt években egyre inkább felértékelődött, valamint a társadalmi közérdeklődés homlokterébe került - emelte ki a felügyeleti vezető.
Teljesítmény-ellenőrzést végzett az ÁSZ
Az ellenőrzés a 2009-2012. év I. negyedév közötti időszakra terjedt ki - mondta el Holman Magdolna. Kifejtette, hogy az ellenőrzés célja annak értékelése volt, hogy a közfoglalkoztatási rendszer és annak változásai, az önkormányzatok és a munkaügyi szervezetek közötti együttműködés hatékonyan, eredményesen segítették-e az alacsony iskolai végzettségű vagy képzettségű, munkára képes, tartós munkanélküli személyek korábbinál fokozottabb mértékű részvételét valamely közfoglalkoztatási és képzési formában. Ellenőriztük a nyílt munkaerőpiacra való visszakerülést, valamint értékeltük az érintettek munkaerő-piaci pozíciójának változását is - tette hozzá.
Az ellenőrzésnél a teljesítmény-ellenőrzés módszerét alkalmaztuk - hívta fel a figyelmet Holman Magdolna. Hozzátette: a tervezés során az ÁSZ kijelölte azokat az eredményességi és hatékonysági kritériumokat, amelyek alapján a közfoglalkoztatást és a hozzá kapcsolódó képzési programok támogatási rendszerét eredményesnek, hatékonynak ítélte meg. Néztük az elért eredmények és a kitűzött célok, a nyújtott támogatások és az ezzel elért eredmények viszonyát - mondta el a felügyeleti vezető.
Holman Magdolna hangsúlyozta továbbá, hogy az ÁSZ megállapításait az ellenőrzött szervezetektől - vagyis a Nemzetgazdasági-, és a Belügyminisztériumtól, az Emberi Erőforrások Minisztériumától, a Nemzeti Munkaügyi Hivataltól, 8 munkaügyi központtól, 11 munkaügyi kirendeltségtől és 61 önkormányzattól - bekért adatok és dokumentumok értékelése alapján fogalmazta meg.
Több mint kétszeresére nőtt a közmunkások száma
Az ÁSZ megállapításait összegezve Holman Magdolna kifejtette: a közfoglalkoztatási programokra 2009 és 2011 között központi szinten rendelkezésre álló 227 milliárd forint támogatás az elfogadott programok lebonyolítását biztosította, azonban az önkormányzatoknál a megalapozott költségvetés tervezést információhiány nehezítette.
A felügyeleti vezető rámutatott: a közfoglalkoztatásba bevontak érintett létszáma 2009-ről 2011-re több mint kétszeresére nőtt, így a közfoglalkoztatási rendszer eredményesen támogatta a tartósan munkanélküli személyek közfoglalkoztatásban való fokozottabb részvételére, illetve a támogatott foglalkoztatás biztosítására vonatkozó stratégiai célkitűzések teljesülését. Jelentésünk rávilágít, hogy a közfoglalkoztatás kedvező hatást gyakorolt a foglalkoztatási arány és a munkanélküliségi ráta alakulására - hangsúlyozta Holman Magdolna.
Egyre több szociális ellátásban részesülőt voltak be
Az ellenőrzés részletes megállapításait ismertetve Lajterné Hudák Magdolna ellenőrzésvezető elmondta, hogy 2009-ről 2011-re 139 871 főről 287 671 főre nőtt a közfoglalkoztatásba bevontak érintett létszáma. Hozzátette, hogy a közfoglalkoztatás - a Központi Statisztikai Hivatal által nyújtott adatszolgáltatás alapján - 2009-2011 között a foglalkoztatási arányt 0,8 -1,1 százalékkal, a munkanélküliségi rátát pedig 1,4-2,0 százalékkal javította.
A támogatási rendszer hatékonyan járult hozzá az aktív korú, szociális ellátásban részesülők foglalkoztatásba történő bevonásához is - mutatott rá az ÁSZ ellenőrzésvezetője. Kifejtette: 2010-ben 28 938 fővel (32 százalékkal), a 2011. évben 31 711 fővel (26 százalékkal) több szociális juttatásra jogosultat vontak be valamely közfoglalkoztatási formába, mint a megelőző évben.
Nyilvántartási, adatrögzítési és tervezési hiányosságok
A hiányosságokról szólva Lajterné Hudák Magdolna felhívta a figyelmet, hogy a közfoglalkoztatással kapcsolatos informatikai rendszerekben az adatrögzítés az ellenőrzött időszakban nem volt naprakész, illetve nem álltak rendelkezésre a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó képzésekre, a közfoglalkoztatottak nyílt munkaerő-piacra való visszajutására vonatkozóan megbízható, konzisztens adatok.
Arra is rámutattunk, hogy az ellenőrzési időszakban nem határozták meg a közfoglalkoztatással kapcsolatos értékelésekhez szükséges, a teljesítmények mérésére alkalmas kritériumokat, mérőszámokat - tette hozzá az ellenőrzésvezető. Mint mondta: a közfoglalkoztatás információs, beszámolási és monitoring rendszere a rendszeres nyomon követésre, a teljesítmények mérésére nem volt alkalmas.
Két miniszternek fogalmazott meg javasoltak az ÁSZ
Az ellenőrzés megállapításai alapján az ÁSZ javasolta a belügyminiszternek, hogy intézkedjen a közfoglalkoztatás tervezési rendszerének az önkormányzatok megalapozott költségvetés tervezéséhez is információt nyújtó, a foglalkoztatáspolitikai szempontokkal összhangban történő kialakításáról - mondta el Lajterné Hudák Magdolna. Hozzátette: javaslatot fogalmaztunk meg a közfoglalkoztatás teljesítményének mérésére alkalmas kritériumok, mérőszámok kidolgozására és a kitűzött célok megvalósításának nyomon követést szolgáló monitoring rendszer kialakítására.
Az ellenőrzésvezető rámutatott: intézkedést kezdeményeztünk olyan adatszolgáltatási rendszer működtetésére, amely biztosítja a közfoglalkoztatási célok megvalósításának értékeléséhez szükséges megbízható adatokat. Intézkedést javasoltuk a Foglalkoztatási és Közfoglalkoztatási Adatbázis adatainak megbízhatósága érdekében a jegyzők adatrögzítési kötelezettségének teljesítésére. A nemzetgazdasági miniszternek a Foglalkoztatási és Közfoglalkoztatási Adatbázis vezetéséről szóló kormányrendelet módosításának kezdeményezésére tettünk javaslatot az adatrögzítés határidejének meghatározása érdekében - sorolta a javaslatokat Lajterné Hudák Magdolna.
Forrás: asz.hu